Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ztuhnutí disku po nejake dobe

Ahoj, myslel jsem si, ze to je blabol, ale...
Pry se nedoporucuje zalohovat na pevne disky - pokud se na disk neco nakopiruje, disk se vypne a uschova do skrine, tak za nejakou dobu (roky? desetileti?) mu zacne tuhnout mazivo lozisek a disk je potom k nepotrebe.
Prislo mi to divny, ale podle zminek na webu je to snad i pravda, ale komplexnejsi pohled s nejakymi technickymi udaji (jak dlouho necinny? Jaka teplota? Tyka se to i fluidnich lozisek?) jsem nenasel. Nevite nekdo neco vic? Dekuji.

On je to obecnější problém, na co vlastně zálohovat, aby záloha přežila několik let. Můj názor: nejde-li o obrovský množství dat, tak to v podstatě není problém. Zálohuj na disk a za rok-dva klesne cena tak, že zazálohuješ na novej...

Pavel