Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak nainstalovat legální Win XP na ntb

Dobrý den,

mám pravděpodobně triviální dotaz, ale jsem totální laik, takže:

Koupila jsem starší notebook Dell Inspirion 9300, ve kterém není operační systém. Zespodu je nálepka Windows XP Home Edition s product key. Já chci mít v ntb legální OS a tak moje otázky zní:

- Lze na tento ntb nainstalovat Win XP a použít ten klíč na nálepce, aby to bylo legální?

- Pokud ano, kde ty "legální" Win XP stáhnu?

- Lze ten OS případně nainstalovat z flashky nebo CD? Nemám totiž DVD vypalovačku...

- Pokud tímto způsobem OS nainstalovat nelze, co mi radíte jako nejlevnější (a nejjednodušší) variantu?

Pokud jsou mé dotazy zcela mimo, tak se prosím nesmějte :-) Jinak děkuji za jakoukoliv radu a pomoc!

Martina
Změna kategorie, původně: Software (karel)

Dotaz je normální. Lze je nainstalovat i z externího disku, paměťové karty, i flashdisku. Podmínkou je, aby notebooku uměl bootovat z těchto druhů médií a pak správně narafičit bootloader na dané médium. Pozor, nekteré notebooky třeba nechtějí bootovat, když disk má rovnou datový oddíl a nemá tabulku oddílů (typicky paměťové karty a flashky formátované ve windows). A pak některé šmejdské notebooky sice z externích USB disků nabootují, ale neumí přečíst data z oblasti nad 128GB (na jiném notebooku to jde).

Navíc podpora WIndows XP stejně brzo skončí, tak můžeš uvažovat i o linuxu. je jich celá řada