Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak vyčistit čočku?

Prosim o radu,vypalovačka se rozhodla že nebude makat už jsem skoušel všechno(odinstalovat řadiče,updatovat firmware...)ještě zbývá vyčistit čočku ale to jsem nikdy nedelal tak mi prosím popište jak na to.:-[ DĚKUJU

Jako poslední možnost používám puccd (CD s takovým košťátkem). Koště poleju štědrou dávkou isopropylu a vložím do mechaniky. Roztočí se jak vrtulník. Nejprve se čočka namočí a mechanika přestane číst úplně. Nepropadat panice a když se CD zastaví, tak ho jakýmkoliv způsobem roztočit znova (vyndat-zandat, pokusit se ho "prozkoumat"). Až isopropyl uschne (2-5 minut), CD začene opět fungovat. Nefunguje-li k plné spokojenosti, je čočka (je z nějakého mizerného plexiglasu) zažloutlá stárnoucím pochodem ve hmotě a mechanika je na vyhození. Obvykle se touto procedurou podaří vypucovat nánosy cigaretového čmoudu, bránící fungování. Dobrodružné povahy mohou mechaniku rozlousknout a vypucovat čočku důrazněji.

mně tyhle cistici media NIKDY nepomohly, nejlip se fakt osvedcilo mechaniku rozdelat a cocku ocistit domaci slivovicou v pomeru 1:1 (1 kapka slivovice na hadrik na cisteni, 1 panak do huby, aby se neklepaly ruce). Clovek ma taky pri rozdelani aspon sanci vyfoukat prach (moc ho tam nebyva, ale presto).
Pokud se nic nezlepsi ani po vycisteni cocky, lze s mechanikou skutecne provozovat uz jen trenink na vrh diskem.

Jsem dobrodružná povaha...:-D
Poslední půlrok života staré CDROMky jsem každých čtrnáct dní vytahoval mechaniku z šachty, sundal kryty, vyčistil isopropylem a jemným hadříkem přímo čočku...
Už jsem ji pak ani nešrouboval do racku a kryt jsem taky jenom nacvakával a nešrouboval... :-D

horší je, když je zaneseno zrcátko pod čočkou.

Obecně doporučuju použít isopropyl a jemný čistý štěteček na čočku a sprej se stlačeným vzduchem na osušení a ofouknutí zrcátka (pokud ho tvá mechanika má)

P.S.: samozřejmě se jedná o kompletní rozborku a sborku mechaniky..