Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno odpaleny USB port

zdravim, chcel som premerat nieco na prednom usb porte a podarilo sa mi spravit skrat.
Bolo to na ocovom PC cize to chcem spravit, len neviem aky je tam system.
Treba novy cely port alebo je tam nejaka poistka?
Musel by som rozoberat celu bednu keby sa nato chcem pozret, preto sa najskor pytam.
Dakujem

a este tak mimo temu, nepoznate nejake vacsie (resp. navstevovane) forum pre elektrikarov/radioamaterov?

Změna předmětu, původně: odpaleny sub port (host)

OMG 90% vlakna su polemiky ze si to sposobil sam, ludia klud. Nesposobil si to sam, sposobil to cinan! :-) Lebo tam zas u nejakeho super lacneho chinaboardu nedal ani poistku, ked uz setril na powerswitch chipe.
Ano ak to neni istene moze sa dokonca aj prepalit aj vodiva cesta, co uz zistil aj sam. Odpalit sa to da velmi lahko ked tam clovek nieco mera, je to dementny konektor.

Trip time je v podstatě čas, za jak dlouho začne ta pojistka fungovat. Ano, + je napětí, proud a - (GND) je 0V. Ano, zdroj PC. Může tam jít snad i přes 10A (což ti při max. USB specifikaci 500 mA spolehlivě USB zabije). Pojistka by měla být na 6V (což je normální prodávaná hodnota), ale je to vcelku jedno.

P.S. Až budeš dělat USB 3.0 tak si přečti toto.

poistku nezaujima napate, na samotnej poistke neni takmer ziadne napatie (dokial neni prepalena). Ohmov zakon.

Nedavaj tam nic, za prve spravnu vec nezozenies, za druhe ak nebudes strkat vodive veci do kazdej diery resp. davaj si pozor nabuduce a nic sa neodpali. :)
P.S. a za tretie na tych teplotnych vratnych poistkach je ubytok napatia a to neni moc dobre na USB, skor sa u slusnejsich dosiek pouzivaju polovodicove veci.. Nechaj to uz tak.

Pokud to bude dávat ke každému portu zvlášť na napájení, tak by tam zas tak strašný úbytek být nemusel (prý 0.060V). I ten kabel nebude mít o moc menší ztrátu. Ale taky bych nedoporučoval se v tom moc hrabat před tím, než se jaksi naučí tazatel základy.

P.S. Samozřejmě že PTC pojistka není nejlepší řešení, ale co bys chtěl dělat v "homemade" za zázraky?

zrejme budem za debila, ale radsej 5min ako cely zivot:
mozes mi tak po lopate vysvetlit co je napatie? chapem to spravne ak dam takyto priklad?: na meter vodica potrebujem mensie napatie ako na 100m vodica? neviem sa poriadne vyjadrit, ale je to v podstate velicina ktoru musi prekonat prud z bodu a do bodu b?
davat si pozor je sice pekna rada ale nie vzdy to ide :-/

napatie je ako tlak. Ked budes fukat do hadice jak saleny a hadica bude derava, tak na konci hadice asi nebude stejny tlak jak na zaciatku, nie?
Napatie sa mera vzdy medzi dvomi bodmi. Zdroj vytvara napatie 5V medzi dvoma pinmi na doske. Ty to napatie chces doviest niekam inam (dvomi dratmi - cerveny a cierny). Ohmov zakon hovori ze na 1ohme pri 1A je 1V, tak to je napatie medzi koncami vodica. Ak na zaciatku bolo 5V oproti GND, tak na konci by pri 1ohm drate ak tam tecie 1A bolo len 5V-1V=4V. Lebo na tom drate je 1V (ohmov zakon). Ak sa zvysi prud (prud zavisi od toho co sa zapoji na ten druhy koniec dratu a GND) tak sa zvysi aj napatie na drate, takze na konci dratu bude oproti GND este mensie napatie. Zariadenie sa zapaja medzi napajaci drat a GND drat. Cim vacsie napatie bude na vodicoch a poistkach a janeviem na com, tak tym mensie napatie bude na konci medzi cervenym a GND (t.j. pre zariadenie)

A USB zariadenia pracuju podla specifikacie len v rozmedzi 4,75V - 5,25V. Takze ak z dosky ide 5V, potom tam mas metre cinskeho shit dratu na ktorom je nejaky ubytok (viz ohmov zakon) potom tam mas nejaku poisku na ktorej je ubytok, tak na konci mozes mat potom menej jak 4,75V
Poistka s ubytkom 0,06V pri 500mA je OK. Ale v tescu to nepredavaju. Dokonca aj specializovane maloobchody so sucistkami to nemusia bezne mat na predajni.

Nejlepší je objednat to v nějakém dobrém e-shopu (možná Farnell?). V klasickém obchodě taky běžně nedostaneš kvalitní Low-ESR kondenzátor, který by byl vhodný třeba do základní desky.

Pravda že na tom vodiči taky záleží, nevíme co to je, ale když bude mít tazatel štěstí, tak se to pod 4,75 nedostane.

Ak je z vacsieho mesta nech si najde nejaku pobocku conrad alebo GES (ges.cz), mozno budu nieco mat pouzitelne (zobral by som nejaku na 1A a istil s nou oba porty naraz) V katalogu hladat slova vratna poistka.
P.S. resp. v SR asi neni ani conrad ani GES ale su ine, lokalne (napr. v KE je jeden v jambe)

ochrana je tam na to aby sa neprepalovali ziadne vodive cesty. Ked povazujnes prepalovanie vodivej cesty za ochranu, tak nepotrebujes ziadne poistky.
Poistku by som daval 1A aj na jeden port, aby to nevypinalo ked tam strcis mechanicky HDD, chran ale oba, vedie k nim stejne len jeden cerveny drat pre oba. Napajkujes ju do toho dratu. (1A staci pre oba ptz nebudes tam strkat 2 mechanicke HDD naraz)

Konkrétně bych zkusil někde najít tyto. Byly na webu kde jsem čerpal informace a mají malý odpor. Když jsich vezmeš třeba 10 tak je určitě použiješ aspoň na USB 2.0 + když vezmeš ještě nějaké na USB 3.0 tak se ti za tu kvalitu vyplatí zaplatit poštovné z nějakého zahraničního obchodu.

nepovazujem to za poistku (aj ked mozno to tak aj navrhli) ale ked to fungovalo ako poistka v prvom pripade tak zrejme bude aj v druhom...a poistku chcem preto iba na jeden, lebo tam je ta cesta vyhorena cize teraz je bez ochrany a mam tam uz aj napajkovany drob cize do toho by sa mi to najlepsie dorobilo

Co se tu člověk všechno nedozví...
Klasická pojistka ve své podstatě není nic jiného než záměrně zeslabené vedení, jehož účelem je shořet dříve než vedení, spotřebiče, zdroj... Rozeznávají se základní parametry:
- provozní napětí a proud.
- vypínací charakteristika.
- vypínací schopnost.
Časem se typy rozšířily podle potřeby a v tomto případě by třeba toto bylo celkem vhodné pro daný účel - jenom by se muselo vybírat s co nejmenším propustným odporem kvůli úbytku.