Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Autorský prodej elektronické knihy

Navazuji na svoje vlákno http://pc.poradna.net/question/view/74364-elektroni cka-kniha-a-autorske-pravo-v-cr (za všechny podněty, rady, připomínky a náměty ještě jednou děkuji!)

Nejprve jsem kontaktoval finanční úřad (ptal jsem se ohledně "živností"), který mě nasměroval na místně příslušný živnostenský úřad. Obrátil jsem se tedy na něj s dotazem, jak se na tuhle problematiku (autorský prodej el. knihy) dívá zákon z pohledu živností. Dostal jsem odpověď, že (s vysokou pravděpodobností hraničící s jistotou) se nejedná v daném případě o živnost - tudíž "netřeba povolení".

Cituji z odpovědi ze živnosťáku:

dle mého názoru(vycházeje z Vašich informací níže), podpořeného
živnostenským zákonem § 3 odst. b) se nejedná o živnost, ale o činnost
spadající do režimu autorského zákona. Cituji § 3 odst.b)zák. 455/1991 Sb.,
o živnostenském podnikání(živnostenský zákon), v platném znění:
"Živností není:
b) využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti,
chráněných zvláštními zákony,jejich původci nebo autory."

Autorský zákon má číslo 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech
souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský
zákon).

Na základě toho jsem se obrátil zpátky na finančák, abych se dozvěděl, dle jakého "paragrafu" zákona o dani z příjmu fyzických osob se budou příjmy zdaňovat. Dle mého lajckého názoru by mohlo jít o paragraf 7 nebo 10. Zatím jsem neobdržel odpověď.

Je tu někdo, kdo má základní přehled? Poradíte na co si dát pozor? Dají se uplatňovat "výdaje procentem", tj. vykazovat jen příjmy?

Děkuji všem co se vyjádří.

Pavel

Už mi přišla odpvěď z finančáku a je to přesně tak, jak píše L-Core (cituji z odpovědi):

Dle zákona č. 586/92 Sb. ve znění p.p.
§ 7 - část týkající se zdanění příjmů dle autorského zákona
Příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti
(2) Příjmy z jiné samostatné výdělečné činnosti, pokud nepatří do příjmů uvedených v § 6, jsou

a) příjmy z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového nebo jiného duševního vlastnictví, autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, 9) a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem, - lze uplatnit výdaje ve výši 40 % z příjmů

Pavel