Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem funguje TRIM?

Ahoj, nevyznám se tolik v TRIM.

toto mám ve fstab: (na radu jsem udělal symbolický swap pro zmírnění totálního záseku linuxu při nedostatku paměti a neschopnosti killnout proces, který se chce zabrat další pamě%t)

UUID=e11f...4b5 / ext4 defaults,noatime,discard,journal_data_writeback 0 1
/swapfile none swap defaults 0 0

$ cat /sys/block/sda/queue/discard_granularity ==512
co znamená hodnota cat /sys/block/sda/queue/discard_zeroes_data == 0

lsblk -D
NAME DISC-ALN DISC-GRAN DISC-MAX DISC-ZERO
sda 0 512B 2G 0
└─sda1 0 512B 2G 0

příkaz mount vrátí:
/dev/sda1 on / type ext4 (rw,relatime)

Proč tam je relatime a chybí discard, když jednak ve fstab i v default-mount-options je to zapsané?
dmesg ukazuje
[ 9.479932] EXT4-fs (sda1): Unrecognized mount option "journal_data_writeback" or missing value
Což ukazuje nějakou chybu asi v zápisu... Je zde snad nějaká chyba (špatný oddělovač nebo forma zápisu)?
toto mám nastaveno pomocí tune2fs: (vypsáno tune2fs -l):
Filesystem features: has_journal ext_attr resize_inode dir_index filetype needs_recovery extent flex_bg sparse_super large_file huge_file uninit_bg dir_nlink extra_isize
Filesystem flags: signed_directory_hash
Default mount options: journal_data_writeback user_xattr acl nobarrier discard

příkaz hdaparm (který ověřuje ,zda je TRIM podporovaný) -I vyhodí řádek: (nevím co znamená limit unknown)
* Data Set Management TRIM supported (limit unknown)

Jinak, to že není zapnutý , právě je vidět z lsblk -D, což se potvrdilo i minitestem v článku v odkazu (hdaparm, fibmap, readsector, rm, sync, readsector dá stejný výsledek)

Problém s Unrecognized mount option jsem vyřešil, správný tvar je data=writeback
nicméně manuální trim když, dám, tak to někdy píše, že 36GB bylo zahozeno.

Jinak varuji před KINGSTON SV100S264G (V100 series), je to pomalý křáp, 1MB bloky zápis 50MBps