Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prezentace v mailu

Jak poslat prezentaci v pps, aby ji příjemci dostali i s hudebním doprovodem? Zabalení do tzv. "balíčku na cesty" nepomáhá. Pomůže někdo?
Díky!!!!
Změna kategorie, původně: Tipy, triky (host)

Ten samý problém! Při poslání odejde jen soubor pps a wav, který je vložen podle návodu v PowerPointu (vložte zvuky se soubory většími než ...)není doručen.Pokud zapakuju pps a wav do jednoho souboru jako pngsetup.exe, což nabízí PowerPoint, tak mně to Google mail nepustí (ani jako ...zip.), jelikož se jedná o samospustitelný soubor) Tak nevím ... Přitom mi hodí prezentace, které se spouštějí bez problémů, samozřejmě i s muzikou.

How to embed music in your presentation

If you want the music to be embedded in the presentation you will need to follow a couple of steps.

1. Make sure your music is in WAV format (mp3 files can only be linked and not embedded)
2. Increase the value in the Link sounds with file size greater than box to a value greater than the file size of the MP3 file. For example if the file size is 4.5MB then you will need to include a value higher than 4500. A good general purpose size that should incorporate most song files is 6000 as most mp3 files are less than 6MB. Be careful as some classical music tracks could be longer than this.

The only downside is that the file size of the final file could be quite large.

There is a 50 Mb limit for embedding WAV files. For eample if you had two WAV files of 34 MB the you will be able to embed them, but it would make your file size over 68MB.