Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bootovaní ze secondary IDE

dobrý den nedávno jsem na půdě našel PC s Intel DX2 486,WD 325MB,Rage IIC,a zakladní deskou Asus PVI-486SP3 deska má porty primary a secondary IDE potíž je v tom že primary ide má ulomený jeden pin.Zkoušel jsem tedy napojit HDD na secondary ide.V biosu když jsem dal ide hdd autodetection tak ho najde ale až jako disk E:,a v biosu jde možnost zmenit bootovaní pouze A,C nebo C,A nevíte někdo kde se to dá v biosu nastavit?Pokud ten disk nebude nalezen jako C: nebo A: tak system nechce nabootovat (Win95).
Předem díky za každou odpověď.

Ked ti nechce bootovat tak si blbo urobil oddiely, nemas aktivny oddiel, nemas MBR kod, apod. Spust fdisk a kukaj co tam su za oddiely. (P.S> a uisti sa ze disk je najumprovany na master alebo na alone ak je sam na kabli)
p.s.2. bootovatelny disk W9x sa robi pomocou prikazu sys pismeno:

Pozicia jumpera musi suhlasit s momentalnym zapojenim. Ne co "bude". Ked sa zapojenie zmeni tak sa musi zmenit pozicia jumpera sucasne.

Nabootuj UBCD, tam je pod disk tools ranish, a tam to vidis jasne ze co tam je a jake oddiely atd.
Ak nabootujes DOS z diskety alebo CDROM, tak aj fdisk ak das vytvorit primarny systemovy oddiel tak automaticky robi aktivny. Potom sys C: a nakopiruje aj bootsektor. pripadne sa da este fdisk /MBR za predpokladu ze mas len jeden HDD v systeme tak to zapise MBR na ten spravny HDD.

Ked tam je len master a slave tak nastavis master.

Ked BIOS nevie botovat z CD tak ti je samozrejme CD k hovnu. Z nejakej diskety si snad nabootoval, ne? Tak si tam nakopiruj program ranish (je to len jedno exe) a spust ho v DOSe. (P.S> alebo uz som pisal jak sa to robi DOS nastrojmi)

Díky jelikož jsem neměl diketu,tak jsem poškozený pin opravil pomocí drátku a páječky.Ale taky nechtěl bootovat,tak jsem vytáhl jumper a nechal to bez něho a už to bootouje.. ale i tak díky moc ten UBCD se mě bude ještě hodit ;)

Nabootuj z diskety W9x/DOS apod
Spust fdisk
Zrus vsetky oddiely
Vytvor jeden primarny oddiel na cely disk
ukonci fdisk
restartuj (ctrl-alt-del) a nabootuj zas z diskety
spust format C: /s
vyber disketu a restartuj, a bootuje HDD. (P.S> a potom si tam instaluj Win9x alebo co chces)