Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NTB HP-nechce bootovat

NTB HP Pavilion DV43125, netusim co tam kto predo mnou robil.
Pokial viem, bol vymemeny HDD za SD, vtedy urobeny obraz. Odvtedy to fungovalo az do "modrej smtri". a konec,
akykolvek pokus o boot hlasi "no boot device, insert bootable device"

ba ziadnu flashh so systemon to nereaguje, ale DVD s W8 ano.

bios NEMA Uefi..

pomoc, please...

ta flash bootuje na ostatnych PC, vytvorene cez unbootwin, aj linux aj W7.
Mozno blba otazka, ale aj ak je vadny HDD, preco to nechce bootnut live linux? Preco to kurva W8 bootuje?
Dnes idem z toho vybrat disk a dat do stolneho PC, snad s tym nieco spravim.

to original archlinuxu je z casopisu, minuly mesiac bolo pribalene k Lin Magazin (eng. verzia).
Konci to hlaskou: "not a bootable device, insert bootable disk"
Moj NTB to bootne (ja uz mam novsi, aj s UEFI). DVD s W8 je tiez original, povodne bol na NTB W7, home verzia, rovnaku stiahnutu som tam chcel dat, licencne cislo mam, ale skratka to nebootne

Som z toho jelen. Presiel som cely BIOS, ono tam velmi ani nie je co nastavovat. Vytiahol som z toho HDD, teda SSD, velociraptor 120GB. Vlozil do stolneho PC...a konec. Na stolnom PC je dualboot w7/debian. W7 nebootol, debian ano, ale vyhlasuje chybu pripojeneho zariadenia...
Do NTB som zo svojho srotoviska dal stary 256GB HDD, a...vsetko ide, bootuje.
Skusal som to bez HDD, mam tu este na SD karte vector linux, skratka ak nie je HDD pripojeny, nebootne to.
Je to kamarat, nie zakaznik, takze prinajhorsom mu ten stary HDD venujem, ale stale mi pripada divne ze PC bez disku nebootne.

existuje nejaka utilita pod linuxom na diagnostiku SSD?

Bud je tam nejaky divny BIOS alebo nejak divne nastavene boot order.

Ked to SSD nejde vobec tak tam neni co diagnostikovat. Debian vyhlasuje jaku chybu? Skusil si aspon GParted ci vobec je mozne precitat MBR a tabulku oddielov? P.S. ak je to mozne tak pomocou chkntfs alebo tak nejak je ten prikaz sa da skontrolovat filesystem

Kedze ma v praci platia za ine veci ako je opravovanie kamaratov compu, tak som to vyriesil tak, ze som to odniesol do IT oddelenia. SSD je podla nich mrtvy. Stale sice nechapem preco NTB bez disku nebootne, ale zas nemusim vediet vsetko. S mojim starym HDD to bezi, dakujem za pomoc.