Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pravost striebra

Dobry den vie ze to mozno do poradni ani nepatri ale skusim sa opytat ci by mi niekto nevedel poradit ako zistit v domacich podmienkach pravost striebra.Za vase napady vopred Dakujem

Sezen si sirovodik (sulfan) H2S a drbni v mistech, kde to neni moc videt (pokud se jedna o prstynek nebo poharek nebo neco, kde jsou mista pri beznem pouzivani neviditelna). Pokud je to stribro, tak rychle vznikne Ag2S, sulfid stribrny, ktery je cerny.

A to případné zčernalé se dá odrbat zubní pastou, do které přidáš trochu jedlé sody... Toto je vyzkoušeno - po vykoupání v termálním koupališti v Liptovskom Svätom Jánu, které je plné sirovodíku, zčernaly řetízky a paní v pokladně poradila, abychom to takto odrbali a pomohlo to...

Máš přístup k chemikáliím? Pokud ne pak:
- podle puncu
- podle klenotníka
- možná podle hustoty (ale asi toho nemáš na kila, že? :-) )

Pokud ano, pak Ag+ patří do druhé třídy a důkaz se provádí vysrážením z roztoku sirovodíkem. Černá sraženina je pak rozpustná v amoniaku.

Jsi-li profík, pak ti pomůže atomová absorbční spektrofotometrie (AAS).

Myslím že klenotník je asi nejschůdnější řešení, že;-)