Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jakou SD koupit?

Rychlostní třídy SD karet definuje SD Asociace, která ve svém dokumentu [1] udává pět rychlostních tříd karet: 0, 2, 4, 6 a 10. Čísla (kromě třídy 0, která platí pro staré karty vyrobené před zavedením specifikace tříd) vyjadřují tzv. výkonnost karty. Zjednodušeně řečeno je třída číselně rovna rychlosti zápisu dat na kartu v jednotkách MB/s, kde MB je 1000x1000 bajtů, narozdíl od jednotky velikosti MB, která udává 1024x1024 bajtů. (Jednotky jsou citovány ze zmíněného dokumentu.)

Karta vyhovuje dané třídě, je-li její rychlost vyšší než požaduje třída. Ve skutečnosti rychlost zápisu závisí mimo jiné na velikosti bloku dat, který se ukládá jednou operací zápisu. Zápis stejného množství dat více menšími bloky znamená nižší efektivní rychlost zápisu. Proto je definice výkonnosti karty složitější, je vyjádřena grafem a karta se považuje za vyhovující dané třídě, když se naměřené hodnoty rychlostí nacházejí vpravo nahoře nad definiční křivkou dané třídy.

V praxi je rychlost čtení vždy stejná nebo vyšší než rychlost zápisu a z toho důvodu se nově v tabulkách udává buď jen výkonnost karty, popsaná v předchozím odstavci, nebo rychlost zápisu. Dříve udávaný násobitel rychlosti, vztažený k velmi starým a pomalým kartám, již SD Asociace nepoužívá a nahradila jej definovanými třídami.

Logo

Třída

Minimální výkonnost
 [MB/s]

vhoné pro…

 Class 0 nezaručená rychlost
SDHC Speed Class 2.svg Class 2 2 archivaci dat, přehrávání MP3
SDHC Speed Class 4.svg Class 4 4 digitální fotoaparáty a audiorekordéry
SDHC Speed Class 6.svg Class 6 6 nahrávání videa v SD (480, 576p, 720p)
SDHC Speed Class 10.svg Class 10 10 nahrávání videa ve Full HD
UHS Class 1.png UHS 1 10 real-time vysílání ve Full HD
UHS Class 3.png UHS 2 30 video v rozlišení 4K