Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Koupě notebooku a odpočet z daní

Ahoj!
Chci si koupit notebook. Mám možnost ho koupit na známého (jeho firmu) a mít to bez daně. On si notebook kupoval v roce 2005.
Otázka: Může si známý můj notebook odečíst? (zakoupím ho až v lednu 2007).

Děkuji a přeji všem supr nový rok!

Pokud si notebook kupoval v roce 2005, již jej v nákladech uvedený má.
Pokud ti jej prodá v roce 2007, bude si muset částku, kterou za něj od tebe dostane, dát do výnosů. V tomto případě nejde o žádné daně apod. protože tvůj známý nic kupovat nebude, takže si nebude snižovat daňový základ.

Jedinou možností, je notebook vyřadit (třeba je neopravitelný) a tobě jej prodá a peníze si strčí do kapsy.

Pak jsem nepochopil, proc do toho motá ten notebook z roku 2005

Chápu to tak, že ten známej už ve firmě má jeden notebook a teď bude mít "jako" druhej, tak je tady dotaz na to, jestli to nebude nápadný.

Živnostníku, na tvou otázku je těžká odpověď.

1) Je to podvod a snaha o krácení daní, takže ti tady nikdo nemůže s čistým svědomím poradit, ať to uděláte (toto uvádím pro pořádek).

2) Jestli si to ten známý obhájí nebo ne, to se nedá obecně říct.
Záleží na mnoha věcech:
a) Jestli mu na to období vůbec přijde kontrola
b) Jestli bude mít dostatek argumentů, proč potřebuje dva notebooky - neuvedl jsi totiž takové "detaily", jestli ta jeho firma je jen on sám a má živn.list, nebo jestli má x zaměstnanců a kolik počítačů má na všechny ty zaměstnance a co dělají.
c) Jestli berňák při kontrole bude chtít ty notebooky vidět
d) Každej berňák a každej úředník může mít trochu jinej postoj.

Prostě 100% jistotu a odpověď ti nikdo dát nemůže. Je to podvod jako každej jinej a je tam určitý riziko odhalení. To, co ti tady píšeme, je na základě zkušeností. Já dělám léta účetnictví a daně, L-Core taky a Rce podniká :-)