Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak propojit dvě místa jedno s IPv4 a druhé s IPv6

Zdravím všechny,

mám takový specifický problém s propojením dvou lokalit.
V každé mám VDSL připojení s modemem Comtrend VR-3026e v2.

Jak jsem se dozvěděla od operátora bohužel O2 od 07/2012 již nedává IPv4 veřejnou adresu, ale jen IPv6.
Stávajícím zákazníkům nechá zase jen tu IPv4 a nedostane IPv6 (teda dá se ale za příplatek 99Kč bez DPH a to mi přijde skoro dost)

Lokalita A: (zřízena po 07/2012)
IPv6 - veřejná dynamická
IPv4 - neveřejná za NATem O2
tj. nemá IPv4 :-(

Lokalita B: (zřízena před 07/2012)
IPv6 - není přidělena
IPv4 - veřejná dynamická
tj. nemá IPv6 :-(

Kamarád mi radil VPN server, ale to mi nějak nelíbí a ještě na O2 tvrdili, že to neumí ten modem.

Potřebovala bych, aby se z každé lokality dalo dostat do té druhé.

Uvítám jakékoliv nápady (bez příplatku) :-)

Díky

Lucka

No to chápu, že VPN server bude tam, kde je veřejně vidět.
Ale ty veřejné adresy jsou na těch Comtrendech, který dle tebe nic neumí a tam asi budu těžko instalovat nějaký OpenVPN server.
Takže mi radíš, abych vyhodila modem a koupila nějaké "enterprise" řešení.
Bohužel to už se mi asi vyplatí připlatit za pevnou veřejnou IPv4 a vyjde to levněji.

Zadání znělo bez dodatečných nákladů :)

Takže to vypadá, že problém bude vyřešen a propojení udělám na IPv6.

Odpověď z O2 na otázku, zda a kdy se plánuje přechod na IPv6:

Petr (Operátor technické podpory)
Ano, postupně se navádí IPv6, bude to v rozmezí od 19.2 do 11.6 - postupně se konfigurují jednotlivé "brasy", bohužel detailní rozpis, kdy přesně to bude u Vás, nemám k dispozici.

Jinými slovy čtu mezi řádky, že ti co mají veřejnou IPv4 přejdou na veřejnou IPv6 a půjdou všichni za NAT :-(

Lucka

Jasně že nemyslím NAT pro IPv6, ale pro IPv4

Moje poznámka byla v tom duchu, že ti co nyní mají veřejnou dynamickou IPv4 k připojení zdarma, tak dostanou neveřejnou dynamickou IPv4 adresu za NATem a návdavkem veřejnou IPv6(rozsah když chceš ;-) ) a ještě to určitě O2 podá jako "bonus"