Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Instalace linuxu na SSD/HDD

Dobrý den,
prosím o radu jak postupovat při instalaci OS na kombinaci 120GB SSD a 1T HDD. Oba disky jsou nové zatím do PC vůbec nepřipojené. Jiné disky kromě těchto dvou v PC nebudou. Rád bych nainstaloval nějakou distribuci linuxu. Nejspíše Ubuntu nebo Debian. Na SSD bych rád dal systém a na HDD bych rád měl data (fotky, videa atd..). Něco jsem si o tom hledal, ale že bych byl z toho moudrý to zase ne. Tak se vzhledem k ceně SSD disku raději ptám, abych disku opakovanou instalací neuškodil..
Co jsem našel tak asi bych měl vše udělat v nějaké live distribuci, kde budou vše potřebné nástroje.

Má někdo trpělivost pomoci?

Díky

Pozn.: Nástroj pro správu disků má snad každý os, ale obvykle pokročilé volby jsou jako "expertní".
"/" na SSD
"/home" - kde jsou kupodivu uživatelská data a nastavení, na HDD
"swap" - na HDD
"/tmp" - na HDD
"/var" - na HDD

Já tedy nevím, ale při pohledu do kalendáře a zmínce o Debianu mám nějak pochyby.

Díky za radu.

Jde mi také o to, zda je nutné provést zarovnání disku a vytvoření oddílů před spuštěním instalace (v live) a pak spusit instalaci a v nástoji pro rozdělení disku pouze jednotlivé oddíly připojit? je lepší pro /home swap tmp var použít celý HDD nebo pouze jeho část na zbytku vytvořit jiný XYZ oddíl. jde nějak po instalaci ověřit správnost provedení a zda se na SDD disk zbytečně nazapisuje?

nerozumím zmínce o debianu :-) každý nějak začínal a pokud to člověk používá pouze na net kancelář atd..tak funkční to asi je ne :-D