Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jazyk JAVA

Dobrý den

okolnostmi jsem "donucen" pochopit, naučit se a vytvořit prográmek v jazyce JAVA. Mohli byste mi doporučit nějakou dobrou literaturu, učebnici tohoto jazyka? Nějaké základní programátorské návyky mám, ale ocenil bych nějakou knihu spíše pro začátečníky, vše pěkně polopatisticky;-) Mohl by mi někdo ještě prosím shrnout přednosti a zápory tohoto jazyka, pro jaké aplikace je tento jazyk vhodný a nevhodný.

Děkuji:beer:

na profesia.sk sa pod titulom hladame programator podozrivo casto objavuje prave tento programatorsky jazyk. pomyslam, ze sa ho zacnem ucit. je tazky na pochopenie? porovnat asi velmi nemam s cim, s C++, ani Delphi ani podobne srandy neovladam, iba zaklady PHP a MySQL, ale sa mi zda, ze su na mile daleko od Javy(hlavne zameranim, potom aj zlozitostou), ci sa mylim?

To neviem, či máš pravdu, ale vlastne je to to isté. C# vznikol ako odpoveď MS na Javu od Sun. Proste gigant musí mať všetko svoje. Ale na druhej strane, vraj to už v pohode funguje aj v Linuxoch, keďže je to multiplatformové a hlavne open source, takže toto ozaj MSu nemusím vyčítať. Na prvý pohľad mi je sympatickejšie C#, ale uvidím časom.

Je dobré sa v ňom vyznať, na osembite som vďaka tomu dostal Colossus z kazety na disketu. Musel som mu v assebleri napísať zavádzač, ktorý ho umiestnil na správne miesto v pamäti a tým som mohol odstrániť prvú časť, ktorá sa nahrávala z kazety a natiahla do pamäte druhú. Potom som raz robil kódovací program a v BASICu to bolo pomalé, tak som sa pohral v strojáku a do večera to bolo asi 100x rýchlejšie. Assembler má svoje čaro.:-)

Na osmibitech vlastně nemělo smysl dělat v něčem jiném, než v assembleru:-) Kdysi jsem dělal pro ZX Spectrum a geniální textový editor Desktop utilitku - editor šachových pozic - pak se to vložilo do textu jako obrázek. Autor Desktopu totiž vyhradil 1680 bajtů místa na vlastní utility a příjemně to zdokumentoval. Začal jsem debilně: první jsem udělal grafiku - a byl jsem v řiti - měla dva kilobajty... Celkem jsem si s tím tehdy vyhrál a nakonec jsem se vešel, dokonce mi zbylo 5 bajtů volnejch:-D
Pak, když se to vytisklo jednojehličkovou tiskárnou z Tesly BT-100 (splašený hřebík), tak to vypadalo takhle: http://www.zdenekstary.info/ZXSpectrum/Utility%20Ch ess%201%20a%202.jpg
Jó, to byly doby...:-D

Trochu si si zmýlil počet ťahov, ale uvidíme, čo na to povie Colossus, dám mu čierne.

Edit: Sedí to. Teraz ti to tu dám 8. ťahom.

Edit 2: http://img402.imageshack.us/img402/8232/schrnka01jl 3.gif

Edit 3: Teraz to zahral na 9 ťahov. To sa mi páči, že nehrá tie isté ťahy, ale aj náhodne vyberá. Mám Java aplikáciu do telefónu Chessbudy, ale ten hrá na každý ťah rovnako, takže keď to človek hrá často, tak niekedy aj po 15. ťahu je situácia na šachovnici už dávno známa. Nechce sa mi sem uploadovať obrázok toho 9. ťahu, takže tu nie je.

Mat má být skutečně 9. tahem a matuje poslední zbylý pěšec.
Řešení (zkopírujte si to, udělejte z toho soubor s příponou PGN a vložte do šachového programu):

[Event "?"]
[Site "?"]
[Date "2007.01.05"]
[Round "?"]
[White "Nesmrtelná úloha"]
[Black "?"]
[Result "1-0"]
[SetUp "1"]
[FEN "3Q4/5q1k/4ppp1/2Kp1N1B/RR6/3P1r2/4nP1b/3b4 w - - 0 1"]
[PlyCount "17"]

{24MB, Fritz10.ctg, PRESARIO} 1. Rb7 Qxb7 2. Bxg6+ Kxg6 3. Qg8+ Kxf5 4. Qg4+
Ke5 5. Qh5+ Rf5 (5... f5 $2 6. Qh8+ Qg7 7. Qxg7#) 6. f4+ Bxf4 ({
Tohle zkrati reseni jeste o jeden tah, ale bily neobetuje vsechny figury.} 6...
Nxf4 $1 7. Re4+ dxe4 8. d4#) 7. Qxe2+ Bxe2 8. Re4+ dxe4 9. d4# 1-0

Obrázek závěrečné pozice: http://www.zdenekstary.info/images/Nesmrtelna_uloha _reseni.PNG
(Nějak mi nefunguje imageshack.us):-(