Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Potřebuju rozjet vlastní webový server, mám šanci?

Dobrý den, mám prosbu, potřebuji v časovém horizontu cca týdne rozjet vlastní webový server, kde bude php, mysql, mail, ftp. Moje znalosti jsou: dokážu složit a slušně nainstalovat počítač s windows, firewallem, antivirem. Dokážu v základní podobě nainstalovat linux s požadovanými technologiemi i na slabší stroj v příkazové řádce, nicméně linuxový stroj již nedokážu zabezpečit. S administrací domén zkušenosti nemám.

Mám k dispozici kabelový internet chello, počítač PIII s 1GB paměti, očekávaný traffic cca 20 GB/měs.

Nebude celá věc v rozporu s obchodními podmínkami řekněme upc, když jejich internet, určený, předpokládám, hlavně pro osobní použití budu používat k takovémuto profi účelu?

Poradíte mi, prosím, zdali se do toho mám v dané situaci pouštět, nebo radši ani nezkoušet? Předem děkuji za tipy.

děkuju za odpověď

no, standardně megabit, mám upc chello, můžu to za příplatek zvednout na dva megabity, ale toho bych se až tak nebál, protože přinejhorším můžu největší stránky, které v tom balíku mám a které mi tvoří drtivou většinu provozu, dát někam na normální webhosting, a doma "v posteli" si nechat jen stránky s minimálním provozem

čili neboli největší strach mám ze zabezpečení serveru (aby mi ten server někdo na dálku neovládl a nezačal ho zneužívat ke svým účelům), a potřeboval bych nakopnout, jak se naučit takové věci jako administraci domén, úpravy dns záznamů, mx záznamů (což jsou termíny, jejichž smysl mi zatím naprosto uniká, jen je papouškuji) atd., pokud vůbec mám šanci se to nějak naučit, chodím u toho normálně hákovat k lopatě :-)

1. webový server je něco úplně jiného, než FTP a poštovní servery, to za prvé.
2. DNS služby si můžeš "koupit" a jen si zadat své A DNS záznamy. Co jsou A, MX apod. záznamy se dá najít např. na wiki
3. pro windows již existují přednastavené balíky s apachem, mysql a php, dokonce jako jeden velký instalátor
4. do linuxu se být tebou nepouštím(kvůli času) i když z dlouhodobého hlediska je to rychlejší a stabilnější řešení (a zdarma)

Rozhodne se vyvaruj jakychkoli asymsetrickych ( rozumej Download mnohem vyssi nez upload ) linek. Ty jsou pro domaci uzivatele co brouzdaji po internetu, obcas si neco zahraji, pusti si nejake radio, rozhodne ne pro jakykoli ( webovy, herni ) server. Posta se jeste da, ale zase do urciteho poctu a vyuziti schranek. Ja osobne mam symetricky 4Mbit s garanci na 1 a i tak mam bobky pustit verejny webserver pro jine nez soukrome ucely ( ted nemyslim, ze bych na tom vydelaval, jsou to stranky jedne neziskove organizace ). To se ukaze casem, jaky to ma vliv na trafic. Ale radim ti dobre, v domacich podminkach se snad ani o to ani nesnaz. Delal jsem webserver jednomu prazskemu nakladatelstvi a ti maji pro ten stroj vyhrazeny 5Mbit symetrickych a to na tom stroji bezi tusim 7 ruznych webu ( ty mluvis o desitkach ). Nechci te rozhodne odrazovat od toho, aby si se naucil spravovat a konfigurovat server, ale zvaz svuj umysl mit to v tehto podminkach pro komercni ucely.