Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Kapacita DVD-RAM disku

Dobrý den
DVD-RAM disk Panasonic používám jako klasické DVD-RW. Uváděná kapacita disku je 4,7GB ale vypalovačka mi ukazuje pouze 4,369. Proč tam není oněch 4,7 ?

Klasický problém přepočtu jednotek. Pokud si kapacitu DVD představíte jako 4,7 miliardy bytů, pak posunutím řádu dojdete k oněm 4,7GB. Ovšem operační systém k převodu používá hodnotu 2^10, což ve výsledku vychází na cca 4,377GB (to odpovídá téměř přesně kapacitě DVD+-R, u DVD-RAM je to ještě o něco sníženo z technických důvodů).