Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC po zásahu blesku

Čau, chtěl bych se vás zeptat na to, jestli někdo z vás má zkušenosti s pojišťovnou. Jedná se o to, že mi odešel stolní PC při bouřce.. ale tento PC jsem si skládal sám a fakturu mám na jednotlivé díly. Mám pojištěnou domácnost.. ale v PC se moc nevyznám.. a nevím, jestli neodešel třeba jen zdroj a ostatní věci jako je grafika, procesor atd.. jsou v pořádku. Jestli někdo máte nějakou zkušenost ohledně tohoto problému, tak budu rád za každou radu. Popravdě bych byl radši, kdyby mi pojišťovna zaplatila všechno.. a ne jen jednotlivé díly.

Až niekedy uvidíš na vlastné oči, alebo si naštuduješ hlavný rozvádzač - ako má vyzerať ochrana pred úderom blesku, potom len zaplačeš nad mylnou predstavou fungovania prepäťovej ochrany. Nejaké výkyvy v sieti, nárazové špičky apod., dokáže možno nejaká slušná prepäťovka odfiltrovať, ale inak je to "placebo"...

O ani pisatel nedostal přímý zásah jinak by mu toho nefungovalo výc ne.
Prostě (u mě) rána někde blízko a přepětovka udělala cvak a tehdejší tv Grundig a video Akai (zrovna jsem nahrával).
Záznam je v místě kde tomu došlo přerušen tak na cca 3s a potom jede dál. U tv nešly přepnout programy nad 9 stačilo tv vypnout na 30min. Další rána (jindy) zrovna v momentě vypínání pc, odnesl to zdroj, jinak komlp v pohodě.
Od té doby má pc vlastní PO. Tohle je má zkušenost z praxe ne co jsem kde přečet!

nijak nezpochybňuju význam přepěťovky (sám používám dokonce line-interactive UPS), ale v případě byť jen blízkého zásahu je intenzita elmag. pole taková, že i na tom drátě mezi přepěťovkou a zdrojem (televize, PC) se naindukují tisíce voltů. Co to udělá se vstupním kondem spínaného zdroje (většinou konstruovaným na 400V) je celkem evidentní.