Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sebevražedná instalace OS 7

Dobrý den, můj mamky počítač používal OS XP, které už ani s originalním klíčem nešli aktivovat. Prostě to psalo že klíč není validný a byl zablokován.
Její sestava se skládá z
KT6 Delta ms 6590 v2
768MB Ram
Amd Athlon (teď nevím který) na 1,97GHz (takt. na 166MHz)
19GB HDD ATA.

Vezmeme to pologické stránce.
Visty by na tom běželi. OS 7 jsou lepší než Visty (ohledně výkonnu a plynulosti) takže proč by tam neměli běžet?
Ano, beru na vědomi že vypnutí Aero, a mnoho ostatních blbostí které žerou CPU a RAM. To znamená že by to tam šlo.

Podpora desky? Ne. Ale jak moc se líši Vista a 7? Hodně. ano. Ale instalovaní s kompatabilitou může dopadnout kladně.
Pač rozdíl mezi 7 a Vista je o dost menší než rozdíl mezi Vista a XP. Našli se i lidi kterým se to povedlo (po hodinách googlení).

Podpora GPU? Ano je.

Obávám se pouze zvukovky, která je jen přímo na XP - CMI9761_81 - C-Media AC97.
Doufám že kompatabilita se zdaří u těchto ovladačů.

Pamět? Malá, ale W7 se dají upravit a přizpůsobit žraní paměti (pomocí odborných zásahů).
Zvýšení paměti není možné -- Nejsou peníze, není slot, bylo by potřeba vyhodit paměti a koupit nové, bohužel DDR1 jsou moc drahé.

Problémy které nastávají:
* Nepodařilo se mi upgradovat BIOS z FlashDisku. (A ani nějak bootovat z flashdisku, ať jsem to zkoušel nastavit přes Bios, nebo Boot menu)
* Mechanika nebere DVD. Error Code 5 - can not boot from disk. Nyní se řídim pomocí tohoto odkazu.
* HDD nenašel systém (logicky pač jsem OS instaloval z jiného PC), proto dělám bod nad tímto, abych mohl opravit boot loader (fixboot, fixmbr, apod... popřípadě sfc /scannow). Doufám že to tedy pomůže.

Myslíte si že je to možné? Logicky všechny negativa jsem zde svámi sdílel a má otázka zni jestli se mi to vůbec nakonec podaří. Spustit OS 7 na tomto šrotu.
Jediné oč půjde je aby tam fungoval Google Chrome a internet (samozřejmě i zvuky). Myslím že tohle bude lepší než tam mít upatlané XP na kterých se snadno chytí vir.
Ber me to takhle že dnešní PC co jsou napojeny na servery, mají podobný výkon této sestavě. Vím že to jít musí.

Úprava:
Poslední krok dle odkazu nevyšel. Stále dostávám error code 5. Žádám o pomoc jak mam pokračovat.

loading...

Ano, připouštím ale disky jsou tam 2. Ten druhý má stejnou velikost, fakt těch 19 GB na OS 7 nestačí? Vím že s tou pamětí je to hrůza, ale výsledek bude lepší než tam mít XP ne?

Mamka je na XP zvyklá. Nemůžu jí tam hodit Debian a říkat jí jaké přikazy musí dávat apod. To se nikdy nenaučí. Nebo máte na mysli nějaké úpravené Linuxy? Konkrétně kterého typu?

Lištu mají asi všechna grafická rozhraní, bez ní to moc nejde. A Start nemají ani nové Windows, takže bych byl klidný.
Něco jako start tam je, stačí si kliknout do té řádky nahoře, napsat tam lubuntu a přepnout na obrázky. Je pak krásně vidět, jak to vypadá.
Ten Zorin mi přijde blíž Windows z hlediska grafického, ale asi bude pomalejší, jsou tam různé grafické "vymoženosti". Případně lze najít spoustu jiných distribucí s nenáročnými prostředími jako MATE, XFCE a nevím kolik ještě dalších. :)

A za měsíc přeinstalovávat systém, popřípadě obskakovat odstraňování virů? Možná že i týdny? A trápení se s dávnou skončenou podporou XP aktivací?
Nevyplatí se fakt tam hodit něco co půjde a nebude se muset kvůli tomu furt něco řešit?

Nemyslíte že by byli příjemnější tam mít OS 7, který bude plynulí a nebudou takové problémy s virama. Je tam už i kvalitnější Windows Defender a opraveno mnoho dír v systému. Aby napřiklad nedošlo k uniku informací při vstupu do bankovnictví.

Potřebuji objasnit kde konkrétně melu nesmysle. XP byli kdysi dobré. V dnešní době už moc neslouží pač ani nemají jak. Pamatují si když vyšli XP, přechod z Win 98 na XP. To byly éra. Každej si libovil jak je to luxusní. Dnes když se řekne XP tak se obyčejní člověk zasměje...

Jestli ty Windows musíš pořád přeinstalovávat, není vina na jejich straně.

Jak objasníte staré paní co má stahovat, instalovat a ne? Je to jak hloupý vtip. Vím že vždy není chyba v systému ale v tom kdo ho užívá. Ale nechcete toho moc po tak staré paní? Ona je ráda když počítač vůbec zapne, a otevře prohlížeč.

Obyčejný člověk se zasměje 19GB disku. :D
Ano, přichází nové operační systémy a staré tak logicky začínají být staré a méně "cool". S novým OS jde ovšem i nový HW, který je pro funkci nových OS nutný. Pokud na tomhle XP fungují, nechal bych je tam, bude to rozhodně méně starostí, než tam cpát sedmičky, nebo se učit s linuxem. :)

stará paní má mít pracovní účet s omezenými právy, bez hesla. pochopitelně nebude mít výchozí děravé aplikace (ie, wmp). ze všech kritických aktualizací potřebuješ jen záplatu služby server.
administrátorský účet bude jen na heslo. pak není žádný důvod furt něco přeinstalovávat.

Potřebuji objasnit kde konkrétně melu nesmysle

doslova v každé větě, reagoval jsem jen na největší neznalosti (lži?)
instaluj xp a přestaň se tu zesměšňovat a plýtvat časem lidí.

Proč hned viry? Když tam dáš omezený účet, SP3 a aktualizace, snad to vydrží. Nepředpokládám, že by maminka celé dny ležela na pornostránkách a warezbordech a sosala a sosala. Stejně nemá kam ;-)

Mnoho let jsem doma provozoval 4 PC s XP a vir se nekonal ani jednou (dva ještě běží). A to v rozporu s bezpečnostní zásadou, vše běželo na admin účtech.

W7 tam plynulý nebude ani náhodou.

A už jste někdy slyšel, že i MS Windows XP jsou víceuživatelské?! Že dokonce jde udělat obraz čerstvě nainstalovaného systému?

1. HW je už dávno elektrošrot! Už název desky napoví socket A a ještě ke všemu VIA čipset, tj. nepodporu SATA verze 2 a výše.
2. Cpát na tohle W7 může jen M!...M!...Ma!...Maaa!...Maaa!...Maaagóóóór! A prohlásit o MSW XP, že jsou nebezpečné, je poněkud odvážné, nebezpečný je spíše neschopný administrátor. To koneckonců platí i o MS W7.
3. Sestava je na dnešní nenažraný obsah webů slabá a cpát tam ještě chromajzla není nejšťastnější nápad.
4. Ani moderní linuxové distribuce nemusí být ono, ale pokud už, pak něco přívětivého a zvolit LXDE okenního správce, případně i Trinity DE a pokud možno normální webový prohlížeč.
5. Nebo šetřit a:
AM1: deska + CPU
AMD APU: deska + CPU - což považuji za nejrozumnější pro dané použití.
Intel Haswel 1150: deska + CPU
+ OP
Jakákoliv varianta je daleko výkonnější, s menší spotřebou a vyšší spolehlivostí než stávající. Jen je potřeba pohlídat u stávajícího zdroje 12V větev, protože bude starší verze ATX, kde byl důraz na 5V + 3,3V větve.