Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou navigaci

Zdravím, přemýšlím o pořízení navigace, jaký druh byste mi poradili? Navigaci do aut, nebo turistickou, nebo mobil nebo tablet s navigací?
Mám na ni tyhle požadavky, která je nejlíp splní?
- Chtěl bych ji používat v autě, i při chůzi pěšky,
- chtěl bych, aby mluvila a česky,
- chtěl bych, aby v ní šla vyměnit baterka, když mi někde venku dojde,
- aby k ní šlo třeba i připojit sluchátko, ostatní na ulici to nemusí poslouchat,
- aby nepotřebovala připojení k internetu, aby data nebo aktualizace map šly nahrát doma přes počítač (ideálně přes USB bez nějákého wifi nebo jiných bezdrátových zařízení), nebo na výměnnou kartu.
- aby mi uměla kdykoliv ukázat na mapě kde přesně se nacházím.
Existuje něco co by všechny tyhle požadavky splnilo?

tak bezva, a kolik tak by stál takový mobil? Když sem přemýšlel o ideální velikosti, aby natom bylo všechno co nejlíp vidět, ale zároveň abych nemusel tahat nějakou zvlášť velkou bednu, tak ideální rozměry bych viděl asi 10 x 15 cm. Popřípadě zavírací že by se to zavřelo jako notýsek a displej by byl ze dvou půlek. Kolik by taková hračka stála?

Já osobně bych doporučil Nokiácké Here.

Zatím jsou dostupné pouze v mobilech značky Nokia (což není na závadu) - krabicoidní navigace jsou na ústupu.
Aktualizace map jsou doživotně zdarma (tj. cca 3-4 roky minimálně, polde životnosti telefonu)
Aplikace je chytrá a hlavně rychlá, není to tragedie typu androidích aplikací (sygic a spol.)
Navigace je podporována aplikací pro web (tam si můžeš hledat body zájmu, plánovat cesty apod. a následně sychronizovat do svého mobilu) viz www.here.com (co vidíš tam, vidíš i v mobilu).

Postupně začíná podporovat v ČR i hromadnou dopravu a dopravní info.

edit: pokud ti stačí čr+sr, tak Nokia L520 za nějaké 3 litry. (do budoucna se mají licence měnit a i L520 by měla dostat celsvětovou navigaci AFAIK)

Nemůžu si pomoct, ale podle Sygicu na Androidu se mi jezdí líp, než podle Here, ta tenká modrá čára označující cestu je proti tlusté zelené nevýrazná a já jsem zvyklý se na mapu koukat, ne jenom poslouchat. Pokud neberu v úvahu tuhle drobnost, která může vadit jenom mně, doporučil bych L520 vzhledem k ceně každému, kdo přemýšlí o navigaci. Cena srovnatelná s modely s doživotní aktualizací map, ale umí toho mnohem víc, dají se doinstalovat různé aplikace.

Stejně jako Touchwood také používám navigaci v Nokii - mám Nokii 5230 - a jsem s ní spokojenej. Nevím, jak dlouhé trasy pěšky plánuješ, ale počítej s tím, že při zapnuté navigaci mi vydrží plně nabitá baterka (v té Nokii 5230) tak 2,5-3 hodiny. Pokud bys plánoval delší túry, musel by sis pořídit více náhradních baterií. Šlo by to ještě ošetřit tak, že bys navigaci zapínal jen čas od času, pokud bys nevěděl kudy dál, ale tam je zase potíž s poněkud delším časem potřebným k prvnímu zjištění polohy (až několik minut). V tom je navigace od Nokie slabší, ale možná je to už v novějších telefonech lepší.

Samozřejmě že bych pořídil aspoň 1 náhradní baterku. Ale u některých těch tabletů nebo navigací se prý ta baterka vůbec nedá vyndat (bez letování), tak sem chtěl vědět u čeho to jde.
Já sem myslel že to funguje tak, že můžu nahrát do tabletu nebo mobilu jakýkoliv software, teda když si ho koupím. Takže to na konkrétní aplikaci musím mít jen 1 konkrétní telefon?

Ještě mně napadla jedna otázka k navigacím:
Máte někdo zkušenosti s tím, jak to funguje když ste třeba v lese? Kolik informací dokáže ukázat na místech, kde nejsou žádné cesty, nebo jen pěšinky?

To záleží na tom, co máš za mapy. Přesnost je pochopitelně nejlepší na poli nebo na jiném otevřeném prostranství, v lese to taky docela jde. Nejhorší přesnost mají naviagace mezi domy v úzkých ulicích = centrum města (domy musí být vysoké), tam to lítá dost. Turistické mapy jsou hodně podrobné, jsou tam obvykle i pěšinky, ovšem je nutné počítat s tím, že nebudou aktuální na vždy, svět se prostě mění a tak 3-5 let se na to relativně spolehnout, pak už to není ono.

Jinak vážně se chceš tahat někde po lese se sedmipalcovým pádlem? Já tedy když někam jdu, vezmu si s sebou normální navigaci, protože se telefon blbě drží v ruce a to mám jenom 4,2"...

Jinak abych použil tvá slova

seš asi úplně blbej. Takovou zbytečnost

http://pc.poradna.net/q/view/1255059-mobil-na-spla tky?

Proč řešit takovou zbytečnost? Není lepší si koupit dalších 8 telefonů na aukru za 100Kč max?

jo to je super, a ta "normální navigace" tím myslíš co?
Tak za čas se tam dají nahrát novější mapy ne?
Tak když to bude mít rozměr jako papír A6, to se do tašky vejde celkem dobře. A čím menší displej, tím míň tam toho zase uvidím takže se natom bude hůř orientovat.
Právě kvůli té navigaci, pokud by dobře fungovala, tak by to nemusela být úplně zbytečnost. Ale doposud sem měl zato, že žádná slušná (myslím tím co by splnila všechny mé požadavky) neexistuje.

"Normální navigací" myslím běžnou turistickou navigaci. Například Garmin Oregon či Dakota.
Nové mapy se tam dají dát, to je otázka pár minut, u Garminu stojí 700Kč. Předpokládám, že to tak bude asi všude, kde je offline mapa.
Pak se dají pořídit ještě zdarma nějaké openmapy, není to špatné, ale taky to má nevýhody a nejdou úplně všude (nevím třeba jak to mají telefony) a nemají právě všechny ty "pěšinky".
A6 se do tašky vejde asi dobře, ale fakt to budeš držet celou cestu v ruce? Nebo to budeš vyndavat jen jednou za čas? No jak myslíš, mě se tedy s telefonem dobře nenaviguje. Ale každý svého štěstí strůjcem. Jednou jsem dokonce viděl týpka, jak cestou na hrad navigoval s notebookem + BT GPS, možné je všechno. :)

A musím si rejpnout - když si telefon kupuje někdo jinej, je úplně blbej a kupuje zbytečnost a když si ho kupuješ ty, najednou si to umíš skvěle odůvodnit... Pěkný přístup.

Oregon je dobrej, ale přijde mi zbytečně dražší, když oproti Dakotě 20 neumí nic moc nevíc. Já mám tu D20 a jsem s tím spokojený. Já spíš chodím, v autě jí používám jen málo, většinou není problém trefit, připadně mě naviguje spolujezdec. :)
Jako on ten telefon umí to samé, ale u té Dakoty oceňuju to, že se mnohem lépe drží a hlavně když mi spadne na zem třeba i do louže tak jí seberu a jdu dál. To ten sedmipalcový tablet dopadne vostře, až někde šlápne na mokrej kořen... :D
Nuvi je dobrá, ale ta je vyloženě autová - pro mě nevhodné. :)

A ta turistická navigace splňuje všechny ty požadavky, co sem psal v úvodu téhle otázky?
Já právě potřebuju zjistit, co je nejlepší, jelikož sem to v praxi nikdy nepoužíval.
Tak celou cestu to třeba v ruce neponesu, jen se podívám vždycky když se budu chtít zorientovat.

Protože až doteď sem nevěděl o těch navigacích, nebo spíš o tom že můžou být v mobilu a umět všechno to co třeba navigace v autě.

Ale ta turistická navigace zase určitě nebude mít v sobě telefon že? Když jdu do přírody tak mám radši s sebou i telefon, kdybych si zlomil nohu nebo tak něco, abych mohl zavolat pomoc. Takže to s tou turistickou nemůžeš?

Proboha... Jestli má navigace telefon... Není nutné mít jen jedno zařízení, jeden z těch pěti telefonů co máš si můžeš do té tašky vzít taky.
A to by sis jako koupil sedmipalcový telefon a pak ho nosil s sebou i když nebudeš navigovat? To bych hlavně přibalil i batoh a zásoby baterek, silně pochybuju, že sedmipalcový displej půjde celý den živit proudem...
A ta turistická nemluví, jinak asi umí všechno.

Tak když du do přírody nebo někam kde to neznám, tak bych si vzal ten větší s navigací, do auta taky tam je to jedno jak je to těžký, a jinak když chodím po městě kde to znám tak sebou nepotřebuju tahat ani telefon.
Ale zase by se mi nechtělo nosit do přírody 2 věci, když můžu mít jen jednu.
To chci tu co mluví, zvlášť v autě by to bez mluvení myslím bylo horší, když musím koukat na cestu.

Nu, jak myslíš. Pokud v přírodě nepadáš, stejně jako ti nepadá telefon a chce se ti tahat obrovské pádlo, nějaký mega telefon by byl asi dobrý. Počítej ale s tím, že s sebou potáhneš půl kila baterií, protože velký displej = velká spotřeba /mně to vydrží aktivně navigovat tak 6 hodin a to mám ten displej menší/. Taky ti ten telefon jednou spadne na asfalt a máš postaráno.
Já tedy mluvení nepotřebuji, není to nutné, když mám odbočit tak pípá, takže se jen kouknout kterým směrem.