Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem za tepla nechce najet BIOS

pokud zapnu počítač za studena tak OK, ale když ho resetuji, nebo opětovně zapnu po krátke době tj.3min.nenajede bios a hlásí "BIOS ROM checksum error" a chce disketu.

DESKA: MSI 815EM Pro (MS-6315)

grafika: Vodoo Banshe s ní problém ve windows xp

grafika nechce po prvé najet a musím restartovat. Hodí přes obr. barevný zmatek, po druhé už najede v pořádku.

co mám dělat prosím o radu.

Obvykle se doporučuje při této hlášce aktualizovat BIOS desky.
Co máš konkrétně na mysli s Voodoo Banshee ?
Ta karta je riziková od počátku své existence,
jaké problémy máš na mysli, předtím OK nebo si přešel na XP
a teprve pak dělá problémy a případně jaké ?

V případě výměny baterie odpoj PC ze zásuvky, jumper přehoď
na Clear CMOS, po nastartování si nastav BIOS podle železa.
Počítač musí po spuštění jednou krátce pípnout.

Volbu Clear CMOS určitě najdeš přesně popsánu v manuálu k desce a taky na CD k desce.
Tahle grafika dělala problémy úplně všude. Budeš muset zkusit jiné ovladače,
předpokládaje, že se nepřehřívá. Cvičně jsem zagoogloval a ovladačů i od třetích stran
najdeš dost.

Nemám manuál k základní desce, nevíte kde na internetu ho seženu?
A default jsem skoušel několikrát a po restartu BIOS nenajede, prostě musí být "studený" nebo musí chvíli vychladnout aby najel.
Proto soudím že baterii to snad ani nemůže být, to bych ho právě za studena nerozjel, ale ono je to naopak. Prosím co mám dělat?

Pravdepodobne vadna doska (co cakas od starej MSI aj s ich "skvelymi" kondenzatormi). Predtym mozes ist kupit tu baterku, stoji par desiatok Kc, a nemusis filozofovat ci to baterkou byt moze alebo nie.
Win nainstaluj nove nacisto (format) nech si si isty ze tam ziaden program sa nesnazi posahat CMOS. BIOS by som skusil preflashovat (ktovie co tam kto uz flashoval). Skusil by som iny zdroj na skusku.

P.S. islo ti to vobec niekedy alebo odkedy to nefunguje, alebo co?

sem to koupil před měsícem. Nešlo to poznat za studena ale až jsem začal instalovat programy tak se to projevilo. Windows mam včera nově a HDD sformátovaný.
Dyť ta deska jede v poho. Mám 3 HDD + CD-ROM + ventilátor na AGP. Zdroj má 145W. Může to mít souvislost, jede to.

11,8 V :-|
To neni opravdu moc. Mam ted prace jako v pekle. Jestlize ta hodnota je 11,8V v klidovem stavu pak
bych se opravdu obaval o ten zdroj. Pokud muzes vyzkousej jiny, vykonnejsi, protoze pri vytizeni disku a procesoru
muze ta hodnota prestat dostacovat (to je pripad kdyz PC startuje nebo nabiha Windows).
//EDIT

Jestlize V-metr ukazuje u baterky 3V tak by mela byt skutecne OK.

připadá mi to na dva biosy když spouštím Bios 1,00 nenajede a když najede v bios 8,3

coze??

Ak to nefunguje tak je vadna doska alebo iny HW (zdroj, ram apod). Iny zdroj si uz skusal? (pozicaj si, alebo pouzi na skusku nejaky z ineho PC, apod, nemusis to premontovavat len tam proste zapoj iny zdroj)

P.S. jo a vytiahni tu grafiku z dosky, pouzi integrovanu grafiku (do BIOSu load defaults, save and exit) vtedy to funguje? ... aha tam nie je integrovana grafika, tak nic.

P.S.2. Aky v tom mas CPU? Neprehrieva sa? (chladic sedi na CPU dobre? Nie je naopak?)

1000 Mhz,celeron
jo a to AGP na grafice by mělo jet 2x a 4x, nevím jak zapnout. psala AIDA 32.
a jěště jsem nainstalova nový ovladač na Banshe to se projevilo že v BMX se open glide zvýšil
ze 3 na 160, ale při startu windows pořád stejný problém že musím restartovat.
tak nevím?
POOOOMOOOC

3dfx banshee vie len AGP 1x, aj to len nejake oblbnute vpodstate to bolo len PCI s AGP konektorom ci co :-).
Na memtest potrebujes prazdnu (alebo s nepotrebnymi datami) disketu, si stiahnes odtial spustis to exe pod Win, a vytvori ti to disketu a z nej nabootujes a nechas to 5hodin testovat.

Aky mas teda na doske konektor pre zdroj? ATX? Tak tam zapoj hocaky ATX zdroj, odkialkolvek si pozicaj na hodinu.

P.S. a vysvetlis uz konecne co si myslel tym

připadá mi to na dva biosy když spouštím Bios 1,00 nenajede a když najede v bios 8,3

? Ten jazyk ktorym to bolo pisane bohuzial nepoznam.

Tak ak je problem len pri POST (boot BIOSu) tak to vyzera na nalomenu paticu ktora je okolo chipu (flash) s BIOSom (ten sa pouziva len pri bootovani). To by suhlasilo aj s tym ROM BIOS checksum error aj s tym BIOS V1.0 V8.3 ci co si to pisal.
Skontroluj ju poriadne zo vsetkych stran ci na nej nie je prasklina. Skus ten chip poriadne zatlacit (nesnaz sa ho vyberat srubovakom lebo prave vtedy spravidla ta patica pukne :)

Co chces preboha vypnut??? Ved pisem ze asi chip na doske nema dobry kontakt s paticou. V tom chipe je BIOS, keby si ho "vypol":-) tak by si nemal ziaden BIOS a teda by neslo samozrejme vobec nic. Skontroluj tu paticu, prip. skus dotlacit chip, prip. nejak to opravit ak je patica prasknuta (izolovanym dratom po obvode ju stlacit ak sa v mieste praskliny roztahuje).

To je ale len moja domnienka na zaklade toho co si doteraz pisal to vyzera na nejaky problem v tej oblasti, skontroluj poriadne tu paticu a ten chip a uvidi sa, je zvycajne stvorcovy asi 2x2cm, zvykne byt v patici, zvycajne je na nom nalepka Phoenix alebo Award alebo AMI.
Vela stastia :-)

no tak jsem to prozkoumal no a na zakladní desce na chipu nic nevidim, ani patice nevypadá poškozeně. Zato na grafice obdoba vypadala patice dost popraskaně. No pro jistotu jsem obě i na zakl.desce stáhnul drátem, výsledek vyskouším až budu vypínat PC.
Dobrá zpráva, je že po mém zákroku píšu tenhle text.:))
Ale myslím že to bude stejné, více zítra.

Tak vám všem moc pěkně děkuji.
Po neštastných pokusech o opravu mého PC. Se povedlo z 99% najít závadu.
Když jsem zjistil že nepomohlo ani stáhnuti patice chipu na MB. Zase se se sekl BIOS.
Vzteky jsem PC utahl opasek.
Odpojil jsem mu: všechny HDD
CD-ROM
i chlazení grafiky
A ejhle potvora se ukázala.
Ten sk....ný zdroj nechtěl utáhnout ani jeden HDD.
Co nejdříve koupím nový zdroj a doufám že se vyřeší i problém z grafickou kartou.

Bez všeho restartuje jako splašený i za tepla.

Děkuji.

PS: Jaký zdroj koupit? Myslím že aspoň 300W?
:)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):)):))

S grafikou nic, najprv tam treba dat silnejsi zdroj, zdroj moze sposobovat aj problemy s grafikou. Do tak stareho PC sa neoplati cpat nic drahe, kup hocaky len nech nie je 145W jak tam mas teraz :-?, ale ked uz kupujes tak nejaky 300W, alebo aspon nech je 250W. Mozes skusit aj bazary dnes ludia vyhadzuju aj 300W zdroje lebo uz nestacia na najnovsie PC, ale na toto co mas to bude stacit bohate.

Děkuji, z problémem mi neporadíš a teď mi tu budeš machrovat ze zdrojem za 1500kč?
To si nech, počítač mám za 1600 kč, kdybych to věděl dříve tak jsem koupil ten zdroj a ještě by mi zůstala 100vka.:-D, ale to by jsi touhle dobou nečetl tenhle vzkaz protože připojení na internet aj. ten zdroj nejspíše neumí.
Děkuji

No tak si kup s*acku za tri kila. Kez by ti odesla a vzala s sebou i zbytek pajslu. Taky bys mohl popremyslet o nejakem alternativnim zdroji energie (co takhle parni kotel?). Od rady tobe me v tomto rozvinutem threadu odradila tva ignorance na nejake rady vubec dat. A ze machruju se zdrojem (mimochodem za ty prachy levnym)? Myslel jsem ze mas pocitac, ne abakus. Howgh.

Sem myslel že jsem v poradně na PC, ale teď mi to připadá také na finanční poradnu.
Jsem jedno velké ucho.

PS: sem tu nenašel žádne omezení, s jak výkonným počítačem se zde může poradit?
Myslím že když klekne Pentium 100Mhz nebo Pen 40000Ghz tak je to v podstatě stejné.

Černý monitor nebo černý LCD.:-D

Ja to myslel ve srandě však si všimni jak se chechtám, byl tam smajlík.
Když budu chtít tak si koupím i deset tvojích zdroju:-D, ale nevidím v tom dobrou investici a jak si došel k závěru že by pro mně byla vhodná 450-ka W. To by mě spíše zajímalo?
Jak spočítat wattáž zdroje pro konkretní PC.

mám tam 3HDD
1CD-ROM (na DVD čumím na bednu):))
a to chlazení Banshee

jen nechci kupovat novou elektrárnu.:))

Na zdrojich se nesetri. Az ti klekne ta kalkulacka a budes skladat nove pecko s vetsim vykonem, zdroj jako bys nasel. Ta 450-ka ma naprosto skvely c/v pomer - proto jsem ti ji navrhnul.

Na to, co ti tam ted "bezi", staci i nejaka dvoustovka. Jde ovsem o to, ze nove zdroje za nizke ceny maji velmi vysokou umrtnost (a pri exitu mnohdy opravdu vezmou s sebou pulku pajslu).

Na vypocet "wattaze" existuje stranka: http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.js p

Tak velká katastrofa by to nebyla.
Ale dík ta kalkulačka vypadá zajimavě, vyskoušel jsem ji a to jsem tam nenacvakal uplně všechno a vypadlo z toho 137 W.
No všechny mé starožitné komponenty tam nenajdu ,ale něco zjistim.
Díky jsi hodný a promiń za to včerejší nedorozumění, ale sranda musí být ne a ja se pobavil i zkrze tu moji vykopávku.
:beer:

PS: a ten tvuj zdroj by mi stejně nepasoval do bedny, musel bych ji asi upravit.

Měl jsem k novému pc Nějaký Eurocase 350 W a nebylo ho slyšet . Čirou náhodou k mojemu štěstí jsem zjistil že nejede ventilátor , opravdu ho nešlo slyšet a jak jsem chytil pc do ruky tak jsem ho málem pustil jak žhavil. Naštěstí to přežil a pak jem koupil Ten nový zdroj a hučí jako kráva .

Jeden u mě běhá od března 06, koupil jsem jej na radu tady z poradny, druhý je nový, tento měsíc jsem jej vzal právě po dobrých zkušenostech. Netvrdím že je vůbec neslyším, ale určitě to není žádný hukot a není mezi nimi rozdíl v hlasitosti. Podle mě patří k těm tišším, i když určitě jsou lepší ale taky dražší zdroje. Buď je mezi těmi typy opravdu rozdíl, nebo si měl smůlu, nebo už jsem nahluchlej ..;-)
Edit: chvíli jsem hledal a našel že u Fortronu FSP400-60GLN je udávaná hlučnost do 25dB, u mojí 350W FSP350-60THN-P jen 19,5dB a to je určitě znát!

To pet: pro tvé účely by určitě stačil tento 300W product.jsp