Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zlobí obraz na monitoru

Při zapnutí PC na monitoru najede úplně rozhozený obraz - nejlíp vám to vysvětlí obrázky:

Po najetí přihlašovací obrazovky:
[http://img177.imageshack.us/img177/350/imgp26082qb. jpg]

Po přihlášení (poslepu) - obrázek plochy:
[http://img177.imageshack.us/img177/8866/imgp26145ju .jpg]

Obrázek kostiček na Win logu během najíždění PC:
[http://img167.imageshack.us/img167/3235/imgp26152pk .jpg]

Spuštěný internetový prohlížeč:
[http://img402.imageshack.us/img402/361/imgp26164sf. jpg]

Prostě počítač funguje, jen je rozhozený obraz, restart nepomáhá, kabely jsou zapojený normálně. POčítač to dnes udělal už podruhé, poprvé to bylo někdy asi tak před čtvrt rokem, to se vzpamatoval po chvíli a pár restartech, dnes se vzpamatovat odmítá.
Má někdo ponětí, co to může být? Je chyba v monitoru nebo jinde?
Díky

Eliminace :
Prostředek k dispozici:
Grafická karta:
Pokud problém vymizí s jinou GK pak je to GK
Pokud nevymizí je to monitorem

Prostředek dispozici:
Monitor:
Pokud se to chová stejně závada nejspíše v GK
Pokud vymizí je vadný monitor

Alibismus:
Může to být i něčím jiným. Např. karta grafická, která má menší spotřebu může méně zatěžovat zdroj, který to potom zvládne.
Mylný závěr: Grafická karta je vadná.
Důsledek: závada se může, ale nemusí opakovat za nějakou dobu

:-D

Co bych udělal já: otevřel počítač, vytáhl grafiku, očistil kontakty, zkontroloval jestli dobře dosedá chladič a je funkční ventilátor... Případně zkusil změnit typ připojení DSUB<->DVI, pokud těmito vstupy karta a monitor disponují?

Tak monitor vyzkoušen s notebookem. Vypadá to v pořádku...monitor sice s notebookem spolupracoval jen do té doby dokud nenaskočila přihlašovací obrazovka, pak monitor zhasnul (nemůže to být tím, že ntb má širokoúhlý displej?). Ale během načítání Win se tam žádné kostičky neobjevily, takže usuzuju, že monitor je OK. Asi to bude ta grafika.
Ještě zkusíme hostovo řešení a když to ani pak nepůjde, tak PC asi radši vezmem k doktorovi (servis).

nastav na notebooku rozliseni 640x480 a uvidis, ze monitor najede.

jinak myslim uz to napsal host, pravdepodobne graficka karta - vyndat z PC, ocistit (profouknout a tak dale), zasunout, pripojit.
Pokud to udelas a monitor ti u notebooku bezel, je grafika v haji.

ale no tak, google ;-)

RAMDAC
Mikročipová sada (čipset) umístěná na grafické kartě, která konvertuje digitální informace týkající se obrazu na analogový signál, který je schopen monitor přebrat a použít k zobrazení. Je technicky vytvořen jako tři paralelně řazené digitálně-analogové (DAC) konvertory. Rychlost čipu RAMDAC nejvíce ovlivňuje kvalitu zobrazení, tj. frekvenci překreslování obrazu při daném rozlišení.

RAMDAC
Mikročipová sada (čipset) umístěná na grafické kartě, která konvertuje digitální informace týkající se obrazu na analogový signál, který je schopen monitor přebrat a použít k zobrazení. Je technicky vytvořen jako tři paralelně řazené digitálně-analogové (DAC) konvertory. Rychlost čipu RAMDAC nejvíce ovlivňuje kvalitu zobrazení, tj. frekvenci překreslování obrazu při daném rozlišení. Čipy RAMDAC dnes vyrábí nejčastěji firma IBM.

To, co psal host a kdyby to nenabíhalo, netahal bych se někam s celým počítačem, ale vzal pouze někam již vyndanou gr. kartu, aby ji zkusili v jiném počítači. Pokud by jim zlobila, je to kartou a pokud by nezlobila, tak teprve pak odvézt pc na marodku.

Něco podobného mi dělala ATI 9800Pro. Karta byla (časem) nepatrně prohnutá :-? a pravděpodobně ohybem vznikl vadný kontakt pod jedním paměťovým modulem *). Když jsem jí za chodu zkoušel mírně (!!) ohýbat, lítaly po monitoru artefakty jako divé, ale většinou se chytla. Někdy zlobila 2 x denně, jindy byl měsíc klid. Už nezlobí, je v křemíkovém pekle... :x:

*) výsledek z reklamačního řízení