Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Linux - který? jak udělat bootovací flashku? jak tam pak hodit Windowsy?

Čus,
objednal jsem si ntb, kde je pouze DOS, takže bych si tam chtěl hodit Linuxy než odjedu na koleje, kde si vyzvednu přihlašovací údaje na školní stránky, kde je zdarma licence Windows 8.1.

Proto bych se chtěl zeptat, který Linux vybrat? Koukal jsem na linux.cz a vypadá, že Ubuntu nebo Fedora by mohlo být fajn.
Kdybych si z těch stránek stáhl to *.iso, tak z toho si budu moct pak udělat bootovací flashku, kterou jen strčím do ntb, pustím ho a spustí se sama instalace? Pokud jo, tak jak, nebo přes co si udělat tu bootovací flashku?
Když tam pak už budu mít Linuxy a budu si moct stáhnout Windowsy, tak jak na to? Stáhnu windowsy a pustím instalaci nebo si budu muset udělat taky bootovací flashku s windowsama, abych ten linux komplet přeinstaloval a nebyl v tom nějaký nepořádek nebo jak?

Na ubuntu.cz mas v sekcii download navod jak to dat na flash tak aby to aj bootovalo.

Windows instalacku si das na flash napr. programom wintoflash alebo podobnym, aby to bootovalo. UEFI boot pojde aj len nakopirovanim suborov (staci mat efi/boot zlozku)

Doporučuji opačné pořadí - instalace windows (na vymezený diskový prostor), následně pak linuxu.

Zatímco linux při instalaci rozpozná windows a automaticky je zařadí do bootovacího menu (bude možné si vybrat), windows touto vlastností neoplývají a naopak se budou snažit se o jiném operačním systému nezmiňovaat. Linuxu ne příliš znalého uživatele by to mohlo postavit před obtížně řešitelný problém.

Já právě nemám možnost první nainstalovat windowsy, protože k nim ještě nemám přístup. Ikdybych chtěl, tak bych musel jet na kolej s ntb, kde je DOS a co pak, kde tam shánět nějaký pc, kde si můžu udělat bootovací flashku.
Otázka mimo: Máte představu, kolik může zabírat instalačka Windows 8.1 Pro?

To budu asi ne"empatický" (ať to podivné slovo znamená cokoliv). Koleje? Vysokoškolák? A vy si neumíte přečíst návody na wiki a všude možně? A že jsou dokonce Live distribuce a co slovo "Live" znamená? Nebo jste jen IT panna? Pokud panna, jak to tedy podle příspěvku vypadá, pak asi nejlepší by byl servis, nebo někdo znalejší v okolí. Na VŠ by se dalo předpokládat i nějaké IT oddělení, kde se pravděpodobně budou pohybovat i živočichové druhu Homo Sapiens z řádů Primátů.
Možnost, že jste "Dino" a čekáte těsně pod čumáčkem na porci krávy na kari s přídavkem krve a vnitřností, něco jako Francouzi, pak nemohu sloužit.