Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno zakázat změnu pozadí plochy

potřeboval bych zakázat změnu pozadí Windows xp skoušel jsem to přes hosts a taky editor místních zásad ,dokonce i v registrech podle toho-dle návodu http://cs.stealthsettings.com/cum-putem-preveni-mo dificarea-wallpaperului-de-pe-desktop-in-windows.h tml
na mozzilu to nemá vliv
ale když někdo má obrázek uložený v emailu Moziila tak změnit lze

jde tak jak na to?

Zkus tohle :

We can disable "Set as Desktop background" with one of the following methods:

For Windows XP Professional Edition:

1. Click Start and then Run. Type "gpedit.msc" without quotes and press Enter.

2. In Group Policy Editor, go to

Local Computer Policy -> User Configuration -> Administrative Templates -> Control Panel -> Display

3. Locate a setting named "Prevent Changing Wallpaper". Double click to open it.

4. Select Enable and click OK.

For Windows XP Home Edition

1. Click Start and then Run. Type "regedit" without quotes and press Enter.

2. Navigate to the following branch:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\ActiveDesktop

3. Please check if there is the value: NoChangingWallPaper. If so, please double click it and then change its value to 1

Note: If the value name doesn’t exist, we need to create it manually (Right click the blank space and choose New -> DWORD value)

For your reference, you can also copy the following content to a Text Document, and then save it as an Reg file (such as NoChangingWallPaper.reg). Then we can double click the reg file to import the content to registry:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Policies\ActiveDesktop]

"NoChangingWallPaper"=dword:00000001

funguje to,pokial to spravíš ako administrator,pokial to spravíš ako užívatel/člen skupiny administratorov,nastavenia budú ignorované,pokial to robiš cez gpedit.msc,neupravuj registre,tie zápisy v registroch zrušia zápisy cez gpedit.msc a opačne,pokial máš wxp home,tam sa to dá len úpravou registrov alebo cez poledit editor z win2000,gpedit.msc v home verzii nieje a a jeho nastavenia "požičané" z wxp pro verzie nemajú žiaden účinok,home verzia ich ignoruje a nepodporuje....

Konkrétně ve Firefoxu jde zakázat nabídka. Tzn. z kontextového menu myši lze odstranit volba obrázku Nastavit jako pozadí Plochy. Dělá se to souborem userChrome.css
Obsah souboru userChrome.css (umístěný ve složce profilu Firefoxu v podsložce, pojmenované chrome.)

@namespace url("www.mozilla.org/keymaster/gatekeeper/there.is.only.xul");
/* --- Odstraneni Nastavit pozadi plochy --- */
#context-setDesktopBackground {display: none !important;}