Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomaly raid na GB

Ahojte kamarati :-)
Prestavil som si PC na novu dosku gigabyte 965PS3. System mam na raidovom poli zlozeny z dvoch diskov Seagate model 7200.10 s kolmym zapisom na pridavnom chipe gigabayte SATA2 chip (nazov z manualu aj z webu sa zhoduje nic viac som nevycital).
Mam v PC aj treti rovnaky disk s tym rozdielom ze je IDE a mam ho v sufliku. Tento samotny disk dosahuje rychlost citania priemerne 70 - 76 MB/s. Merane utilitkou hd_speed (merania sa mi zhoduju s rychlostou pri kopirovani, vysledok akceptujem ako realny).
RAID ale je ale o poznanie pomalsi ako som cakal a aj pri merani sa dostavam maximalne na hodnotu 114 MB/s co sa mi zda dost malo vzhladom na vykon jednotlivych diskov...
rychlost sa mi nezvysila napriek tomu ze predchadzajuci raid som mal na WD800JD diskoch.
Nepredpokladam ze som dosiahol nejaku hranicu ruchlosti u dvoch diskov v poli pretoze kolegovi som robil PC so starsimi segatami na NF4 a rychlost je niekde pri 130MB/s.
Kde moze byt zakopany pes? bootvis mi zahlasil disk write caching is disabled....
S touto hlaskou som sa este nestretol a neviem ci to znamena ze raid nepouziva cache ktoru maju disky alebo je niekde nieco naozaj vypnute.
Moze byt toto dosledok nizkej rychlosti alebo je problem niekde inde?
Dakujem prajem pekny den

Výkon disků v Raidu0 nikdy nebude dvojnásobný (riziko ztráty dat však ano). Je to dáno konstrukcí řadiče a vyladěním biosu, ty integrované na deskách nejsou tak výkonné jako speciální HW řadiče. Existují taky speciální Raid Edice disků.

Poznámka: 10tis. otáčkový Raptor je údajně rychlejší než právě dva disky v Raidu. Takže bych zvolil tuto cestu.

Anketa je nejednoznačná - není specifikováno, o jaký typ RAIDu se jedná a záleží také na použití sestavy, jestli v ní má RAID opodstatnění.

To ze vykon diskov nebude dvojnasobny je mi uplne jasne mam ale skusenosti s tym ze sa vykon dviha az na 180 percent rychlosti jedneho disku.
10 000 otackovy raptor nie je rychlejsi ako 2 disky v raide mam to odskusane rovnako ako som skusil dva raptory v raide ;-) to uz stoji za to. HLavny rozdiel je tam v seeku nie v samotnej rychlosti prenosu.
ku ankete ak mozes zedituj to islo mi o stripe (o tom cely cas pisem) dakujem

SW (aka FAKE) RAIDy na deskách mě už vyléčily a za sebe tvrdím: never more.

Jinak souhlas s Hostem. Podle mě se stripe prakticky nedá použít na PC, který nemá UPSku a další disk na systém (tedy R0 jen na pracovní data s tím, že zálohy se musí odehrávat co nejčastěji).

Jako minimum pro zvýšení rychlosti na produkčním systému považuju R10 nebo R01 (tj. striped mirror nebo mirrored stripe)

Stripe prakticky pouzivam a nevidim v tom problem. Prave ze aj systemak mi bezi na raide nejde mi az tak strasne o bezpecnost cize toto prosim neriesme

ide mi o hlasku vypnutym zapisom do cache a ci to moze byt dovod na to ze nedosahujem rychlosti ktore by som mal

neviete mi ani nikto povedat kde ako sa da vypnut a zapnut cache? Vzdy som si myslel ze toto je zelezita zalezitost
neviem od coho sa odrazit...
co moze mat za nasledok ze disky nepouzivaju cache? (ak som si to spravne vysvetlil...)

Napis sem presne tu hlasku a aj kto/kedy presne ju vypise. Zrejme sa jedna o cache windowsov, pretoze si si asi zapol vo Win "rychle vytahovanie vymennych diskov" a je mozne ze tie SATA disky BIOS hlasi ako vymenne. Si to zapni pod win. Potom ale nezabudni USB sticky pred vytahovanim "odpojit" (ikonka vpravo dole).

S cache disku to podla mna nema nic spolocne ta by mala byt zapnuta.

P.S. ja by som to neriesil viac z toho nevyzmykas.
P.S.2. ono moze byt aj rozdiel v tom ci sa robi test na zaciatku disku alebo na konci... (t.j. moze ovplyvnit ze ci je disk plny a ako, zavisi ale od test.aplikacie).

Tym je IMHO (nemusim mat na 100% pravdu :) myslene to Windowsove cachovanie do RAM. Na systemovom disku je dobre to mat zapnute (ten nevytahujes). Pod winXP lokalizovanymi sa to vola tusim "optimalizacia pre zapis" ale kde to nastavenie je zhlavy neviem, skus google.
... skus v spravcovi zariadeni - disk - vlastnosti, alebo radic - vlastnosti...