Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem CPU teploty a vliv větráků.

Zdravím,
mám cpu intel i7 4790. Teploty když brouzdám na netu a nic velkýho nedělám jsou 55-60 stupňů C. To mi přijde nějak hodně. Používám chladič co přišel s procesorem. Při hraní, kdy je zhruba 50-80% vytíženost procesoru, dosahuje CPU teplot kolem 60-70 stupňů po zhruba 30 minutách. Zkusil jsem stress test, který po 30 minutách a 100% vytíženosti CPU ukázal teplotu procesoru 84 stupňů, co jsem to sledoval, tak na 80 stupňů se teplota dostala asi za 5 minut, ale pak už to rostlo velice pomalu. Při hraní, ale stejně 100% využití CPU bude velice ojediněle, tak si říkám, že to není tak hrozné. Přece jenom tyhle procesory jsou známe, že jsou trošku přihřátější :D. Ale nevím, a tak jsem si říkal, že pro lepší airflow ve skříni koupím 2 další větráčky. Myslíte, že dva kvalitná větráky mohou mít vliv na teploty ve skříni? Konkrétně jde o noctua-nf-p12-pwm-d289676.htm a http://www.alza.cz/noctua-nf-a14-flx-pwm-d2146228. htm. Menší chci dát pod skříň aby nasával vzduch a ten druhý chci dát na skříň aby vyfukoval nahromaděný teplý vzduch. Myslíte, že je šance, že by se teploty nějak zlepšili alespoň o pár stupňů? Děkuji za názory

No právěže moc nestačí :D. Navíc počítám, že horší to nebude. Přece jenom 2 větráky dle mého nejsou zas tak dostatečné. Optimální je mít 2 in a 2 out. Což právě chci. Při nejhorším se zlepší ta airflow ve skříni. Jinak přemýšlím nad jiným chladičem teda. Asi půjdu do osvědčeného http://www.alza.cz/coolermaster-hyper-212-evo-d281 310.htm. Ale ještě uvidím, jak se to pohne po osazení těch chaldičů :). Každopádně díky za odpověď.

Aha, no já myslel, že to vyplynulo. Mám 2 už přímo dané v Case. Přední 200 mm nasávání. A zadní 120 mm vyfukování. Asi jsem to špatně formuloval. Mně nejde pouze o CPU a jeho teplotu. Celkově jsem chtěl lepší airflow ve skříni. CPU jsem jen psal jako ukázku. Ale i karta celkem topí a tam by chladič CPU asi moc nepomohl :D. No jinak, samozřejmě vím, že za cenu těch dvou větráků jsem mohl mít chladič CPU. Ale tak ten můžu koupit i tak a jak říkám, celkově mi nejde jenom o CPU. Kdyby to tak bylo, tak pochopitelně prdim na větráčky. Jinak teda proč ne ten cooler master chladič? Lidi ho cvhálej snad všude co jsem viděl a u tohoto tam není psaný socket mého CPU 1150. Je mi jasné, že by to urcitě napasovat šlo i tak, jelikož je tam 1155, ale stejně nevidím důvod proč nevzít ten CM. Mám od nich zdroj i skříň a jsem s nimi spokojen. Ale to už se zvrhává, kam jsem nechtěl, díky za rady.

Přední 200 mm nasávání. A zadní 120 mm vyfukování.

Nasavanie bude dostatocne (uz samotne vyfukovacie ventilatory vytvaraju urcity prud vzduchu v skrinke). Podla popisu predpokladam, ze zdroj je dole, takze by sa mohol dozadu, resp. hore pridat dalsi, vyfukovaci ventilator. Dalej by som ale airflow skrinky neriesil, tym ze budes zvysovat pocet ventilatorov (jeden nasavaci, dva nasavacie, tri nasavacie,...) si nijak vyrazne nepolepsis.

Jinak teda proč ne ten cooler master chladič?

Na to sa spytaj toho, kto ti povedal, ze ho nemas kupovat. Ja som to nebol...

Základní výměna luftu se zdrojem dole má vypadat takto -

[http://pctuning.tyden.cz/ilustrace3/stoobi/CoolerM aster_Elite430/airflow2.jpg]

1. přidat jeden odsávací nahoru

2. vyměnit "box" za vhodný věžový na procesoru = pohlídat výšku chladiče s ohledem na rozměr krabice

Takto, tři pomocné přídavné točáky, musí stačit pro jakoukoliv sestavu, tedy mimo ultra tiché.

Skříň mám Cooler Master CM 690 III. Včera jsem právě psal i na TomsHardware a tam mi doporučili dát jeden dolů na nasávání a nahoru na vyfukování. Tak to prostě vyzkouším, když už stejně mám ty dva větráky objednané, a uvidím. Jinak asi dokoupím chladič na ten CPU no, sice ty teploty tak hrozné nejsou, co jsem zjistil, ale určitě se nic nezkazí, když to bude o nějakých 10-15 stupňů níž. :) Díky za rady.

Tak to prostě vyzkouším, když už stejně mám ty dva větráky objednané

Pridavat dalsi ventilator k tej 20´ nasavacej oblude je IMHO zbytocne. Ale ked mas prachy na to, kupovat len tak niekolko Noctui, tak preco nie...

Ak by sa ti chcelo, bolo by zaujimave (minimalne pre mna) zmerat rozdiel teplot v zatazi. Najskor iba s povodnymi ventilatormi, potom s pridanym vyfukovacim ventilatorom, a nakoniec so vsetkymi (4) ventilatormi.

Mám stejnou skříň, teda ne úplně, mám verzi 1. Ve skříni mám 2 ventilátory Nexus 120mm Real Silent, přední nasávací, zadní vyfukovací. Mám CPU s vyšším TDP, Intel Core 2 Quad Q9550 (TDP 95W), ty máš CPU s 88W TDP. Na CPU mám starý ARCTIC Freezer 7 Pro a v klidu mám na CPU 35°C, v zátěži jsem se nedostal přes 50°C. GK mám Asus GTX660 OC, v klidu 30°C, při max. zátěži se vyšvihne na 64°C. Teoreticky by ty ventilátory ve skříní měli být stejné, stejný průtok vzduchu. Osobně jsem však nikdy nezkoušel dát do skříně rozlišné ventilátory, tak nevím jestli to doopravdy má vliv.

Já mám jen 4790 bez K. Nechtěl jsem taktovat, mám s tím zlé zkušenosti a říkal jsem si, že mi 4790 non K bude stačit. Ale teploty mě štvou, nicméně nechci vytahovat mobo ze skříně, ptž teď mm kabeláž řešenou parádně, ale dalo mi to asi 4 hodiny, takže prostě chci chladič, kterej nebude vyžadovat vyjmutí mobo. Vybral jsem si asi tento http://www.alza.cz/coolermaster-hyper-tx3-evo-d281 320.htm?lang=CZ&kampan=adw1_dsa-alza&gclid=CLTMiPC Mu8ECFVGWtAodkAkAtw . Na tenhle procesor si myslím, že to bude stačit.

Tak v tom případě díky moc :). Snad to nějak zvládnu tam nainstalovat. Já právě když jsem sledoval na netu, jak instalujou ty chladiče, tak jsem vždy viděl, jak to mají tu mobo vytažené ze skříně, a to právě nechci. Takhle je to pecka. Dělla jsi to podle návodu někde na netu nebo si jel podle návodu přibaleného? A ještě pastu si měnil za svou nebo nechat nějakou co k tomu dávají?

Tak tenhle post budu postupně aktualizovat jak budu měřit ty teploty. Nejdřív udělám tak jak to je bez těch nových větráků, pak přidám pouze jeden, pak pouze druhý a nakonec oba. Uvidíme jestli se to nějak zlepší. Jinak CM evo 212 přijde asi až v pátek, takže pak zas post obohatím o další naměřený teploty po osazení toho CM chladiče.
Jinak měřit budu CPU IDLE a CPU FL(full load). FL bude 30 minut ve stress testu (100%), na větší časovej interval nemám čas. A taky teplotu Mobo budu měřit.

Takže promiňte, že mi to tak trvalo. Teploty jsou následující.
Původně : IDLE: 35-39, FL: 81-84, MOBO: 28.
Pouze s horním odfukem 140mm (+ původní pochpitelně) : IDLE: 33-37, FL: 80-82, MOBO: 28.
Pouze s dolním nasáváním 120mm (+ původ.) : IDLE 35-38, FL: 81-83, MOBO: 27.
Se všemi větráky : IDLE 28-32, FL: 78-80, MOBO: 25.

Nakonec jsem FL dělal hodinu ve stress testu, půl hodiny by asi stačilo, ale jistota je jistota.

Se všemi větráky jsem to měřil ještě 2x a vždy to bylo takto. Mile mě překvapila teplota v IDLE, oproti původním teplotám paráda. FL pořád není ideál, ale je to 100% zátěž na procesor a výš už to nešlo ani po delší době a drželo se to stále kolem 79. Při hrách se dostanu max na 65. MOBO šlo o 3 dolů, což taky beru. No, grafickou kartu jsem tolik nezkoumal, ale zhruba to šlo dolů o 6 stupňů.

Ještě příští týden sem hodim, jak se změnily teploty po instalaci nového chladiče přímo na procesor. Jinak jsou to zhruba výsledky, které jsem očekával. :)

No nevím, ty jsi mile překvapen, já celkem taky, ale v opačném smyslu slova. Koupil jsi kvalitní ventilátory, teda pokud jsi koupil tu Noctuu, co jsi postnul. Pokud vezmu, že přidáním horního ventilátoru jsi v zátěži snížil teplotu CPU o -2°C, kde ještě můžeme polemizovat o teplotě okolního prostředí, tak to není skoro nic. Přidáním pouze spodního ventilátoru si CPU ochladil o -1°C, takže taky nic. Přidáním obou, jsi získal ochlazení CPU v zátěži o -4°C, tak mi přijde prostě investice do horního a spodního ventilátoru nerentabilní. Řekl bych, že prostě box chladič není schopen tvůj CPU řádně chladit, a jak jsem uvedl hned v první odpovědi, prostě potřebuješ lepší chladič CPU, který tvůj problém s teplotou v zátěži určitě vyřeší líp. Teploty v idle neřeším, ty nebyly nijak problémové.

No ty Noctuy jsem koupil. Ale peníze moc roli nehrají. Jasně, že za 1200 bych mohl mít CPU chladič a u CPU daleko nižší teploty. Ale já chtěl celkově líp větrat celou skříň, což se podařilo. Teď můžu koupit ten chladič a bude to v poho. Spíš mi teda poraďtě jakej. Měl jsem objednanej ten CM hyper evo 212, ale zrušil jsem to, ptž ten obchod je na netu měl na skladě a pak psali, že nemaj. Tak mi řekněte jakej chladič??? :). Jinak já jsem prostě něčekal, že se teploty změněj o víc jak pár stupňů u CPU, to bych byl blázen. Ale i těch pár stupňů dle mého ujde. Ale je mi jasné, že chladič CPU odevede úplně jinou službu. Ale např. teploty na grafice jsou mnohem lepší a teď na původní teploty nesahám ani s o dost vyšším OC, takže tam ty větráky pomohly více :).

Jinak jsou to zhruba výsledky, které jsem očekával.

Vysledky? Nic v zlom, ale kym nie je teplota v zatazi aspon o 10° nizsia, tak sa vlastne vobec neda hovorit o zmene.

Diky za meranie, podobny (co do pouziteho HW) test som v reali nerobil, je zaujimave vidiet, ake minimalne boli zmeny teplot po pridani horneho vyfuku.