Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Linux - přistupova prava k adresařum.

Dobry den.
Už jsem toho prolezl na netu hodně.
Nemohu nějak pochopit, jak je to s těma přčistupovymí pravy.

Vytvořil jsem uživatele leo.
Nastavíl mu heslo.
Přidal uživatele do skupiny. adduser <uživatel> <skupina>

Jak však nastavím tomuto uživateli pravá k nějakému již kdysí vytvořenému adresaří.

chown slouží ke změně vlastníka souborů nebo adresářů.
Nechci změnit vlastníka ale přidat vlastníka.

Jak zjistím kteří uživatele mají k adresaří přestupová pravá?

To řeší příkaz chown (nastuduj manuál). Problém ovšem nastane, když dáš uživatele leo jako výhradního vlastníka adresáře /var/www. Tím totiž od něj odřízneš webový server, který také překvapivě funguje pod nějakým uživatelem (a není to root, tedy pokud mu to někdo explicitně nezmění, ale je velmi silně se to nedoporučuje).

Tak jak přidám jen toho uživatele leo?

Zkusíl jsem to chmod 777 -R /var/www a pak editovat nějaký soubor v té složce přes WinSCP.

Přístup odepřen.
Kód chyby: 3
Chybové hlášení zaslané serverem: Permission denied
Kód požadavku: 9

Když pak dam přerušit nebo přeskočit, stejnak se to uloží.