Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nejde vymazať partícia

Ahojte, potreboval by som poradiť, mám disk 3TB rozdelený na dve partície, zhruba 2+1, po preinštalácii OS Windows 8 znova na tú istú verziu Windows 8 mi tú menšiu partíciu 1TB už nezobrazilo, ani nepriradilo k nej žiadne písmeno, a keď som pozrel do správy diskov tak tá partícia v správe diskov figuruje pod označením nevyhradené, ale nedá sa s ňou absolútne nič robiť, keď kliknem na ňu pravým tlačítkom myši tak nie sú aktívne žiadne možnosti práce s partíciou, sú aktívne len vlastnosti, a pomocník,. a to mi veľmi nepomôže. O dáta na tej partícii už strach nemám, dáta sa mi z tej partície už podarilo dostať na iný disk programom iskysoft data recovery, takže ide mi len o úplné vymazanie tej partície, aby som ju mohol nanovo vytvoriť, ale skúšal som aj rôzne programy,vo všetkých programoch sú aktívne len možnosti recovery partition, a wipe partition...Recovery partition neopravil nič, k partícii naďalej nie je žiadny prístup, a po vyskúšaní možnosti wipe partition sa zmenilo akurát to, že tú partíciu nedokáže nájsť už ani program iskysoft data recovery, ale v systéme, a v iných programoch je stále viditelná, ale stále pod označením unallocated, a celkom nič sa s ňou nedá robiť.
Viem, že by bola ešte možnosť, že by som prekopíroval dáta z tej prvej partície na iný disk, a potom by som naformátoval kompletne celý disk s odstránením partícií, ale tejto možnosti by som sa chcel vyhnúť, nakoľko nemám momentálne tak veľké náhradné úložište, cca 2TB...

Za každú radu budem vďačný

nevyhradene znemena ze v tabulke particii neni vobec zaznam, t.j. ta particia vobec neexistuje.
Moze byt ze to nezobrazuje GPT (EFI) tabulku ale len MBR fake tabulku, neviem preco bud si nainstalil iny Windows, alebo v tych Win nemas nejaky servicepack/update, alebo mozno ked ich nebootujes cez UEFI tak nevedia vobec GPT, co sa mi zda blbost. Skus nejaky normalny OS (napr. aktualnu live linux ubuntu apod) ktory urcite vie pracovat s GPT, ci ten oddiel zobrazi

P.S. ako prve updatuj windows. Ptz to ze nemozes ani vytvorit oddiel nad 2GB svedci prave o tom ze to vobec nebere GPT tabulku, len MBR fake. MBR ma limit 2GB tusim.

vďaka za rady, Inak berie to GPT tabuľku, lebo konverzia z MBR na GPT funguje, a keď som na tejto nelokalizovanej partícii vyskúšal vytvoriť novú partíciu v programe minitool wizard, kde bola tá možnosť aktívna, tak mi len vyhodilo, že je to disk MBR, kde je maximum 2TB, a keby ho chcem prekonvertovať na GPT, tak prídem o dáta na prvej partícii...preto nechápem, ako je možné že v prvej inštalácii windowsu mi povolilo tento 3TB disk zaktivovať ako MBR s rozdelením na dve particie, ale už po preinštalovaní sa tá druhá partícia, s ktorou spolu už presahuje disk veľkosť 2TB automaticky deaktivovala...