Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook se ihned po zapnutí vypne

Zdravím, mám notebook lenovo ThinkPad E530. Notebook jsem večer normálně vypnul a ráno už nenaskočil. Po zapnutí se nezapne ani LCD, akorát se protočí chladič CPU a po cca. 5-10 sekundách se vypne. RAM,HDD apod.. jsem vyloučil, už mě napadá jen chyba na desce... Díky za rady nebo nápady co s tím.

Odpálená grafika nebo čipset. Přesně tohle jsem měl u NTB ASUS, taky se jen rozsvítili tlačítka a po chvíli se vypnul, na vině bylo odpálené BGA s grafikou.
Řešení : pokud je v záruce, tak je to jasný. Pokud už není, tak zkusit šoupnout do trouby a na 200°C po dobu 15min píct, přepájí se všechny cínové plošky a opět přilnou k desce. Pravděpodobnost úspěchu tak 60%. Mě se to třeba povedlo, NTB jsme oživil na další rok.

To bych nedělal. A to z jednoho prostýho důvodu, určitě na to nemáš spejšn vercajk, takže to budeš nahřívat horkovzdušnou pistolí, která nemá regulaci teploty a rychlost proudění vzduchu, takže je velká pravděpodobnost, že si odpálíš SMD součástky v okolí tý grafiky. Za to když to šoupneš do trouby, tak se ti to prohřeje pěkně rovnoměrně.
A taky je to poměrně velká teplotní rána pro tu desku v případě nahřívání hor. pistolí.

Obrať se na servis, jest-li pomůže. Sice měsíc po, ale ne zas tak dlouho. Mě Lenovo dávno vyšlo vstříc a měnilo větráček. To může být i Tvůj případ. Mě se tenkrát netočil a NB ihned vypínal.

EDIT, točit může, ale neumí poslat o tomto info do BIOSu. BIOS pak vypíná

Nemohu souhlasit. Alespoň některý BIOS se o to zajímá. V 1 případě LENOVO a v 2 HP.
Oba měly stejný problém, BIOS najel a vypl PC. V obou případech vadný ventilátor. Jeden se netočil vůbec a druhý měl vadný výstup asi z halovy sondy (točil se, ale BIOS= STOP, nový ventilátor=OK). To je zkušenost. Ostatně ne-chápu, že některé i novější modely nezajímá, jest-li se jim točí ventilátor. Ale některý BIOS je nastaen tak, že to pozná...

Nedávno jsem tu ptal, co to je za chybu... Starý příspěvek, vypínal se při startu DELL, stolní PC Optiplex GX 270. Problé je, že chladí, točí, ale BIOS nedostává info z ventilátoru o teplotním čidle, tak PC v počátku najíždění W,XP natvrdo vypne.

ventilator nema ziadne teplotne cidlo. Teplotne cidlo je bud priamo v CPU, alebo na doske tesne u CPU, ked je problem tam, tak to stejne neopravi.

Vetrak ma senzor otacok, ano moze to EC (ne BIOS) v notebooku testovat, ale je to skor specialna funkcia, neni to bezne (a vobec neni bezne ze by ten senzor otacok bol vadny, nema dovod. Vetrak vadny moze byt ale to by pocul ze sa netoci). V stolmom PC by to nemalo vobec nic testovat. Ked ti vypina Windows tak mas napr. blbo nasadeny chladic na CPU, to je omnoho beznejsie hlavne intel uchytenie je dementne (staci to dat dole a znova zaaretovat vsetky 4 umelohmotne cinske uchytky)

Teplotní čidlo má Optiplex GX 270 a jeho sourozenci z rodiny DELL. Ventilátor fouká tuším na termistor a ten bonzuje směrem na desku.

PC a NB mají sledování otáček pomocí Hall Senzor.
Když tento senzor odejde, tak se většinou netočí, pokud tam nejsou vyjímečně dva.
A u ""některých"" NB, a je mi jedno, jest-li BIOS, nebo EC, ale něco vyhodnotí, že se netočí a TOTAL OFF.
Pěkný večer:)