Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak přenést recovery partition na SSD?

Marně tu pátrám nad převodem recovery partition na SSD u notebooku Lenovo T430 (zatím pouze teoreticky, SSD ještě není zakoupeno). Původní disk je 320GB, SSD bude nejspíš 512 GB. Struktura disku viz. přiložený obrázek.

Jak správně přenést recovery partition? Je nutnej i ten 1000MB oddíl (zdá se prázdnej)? Je potřeba i nějakej lenováckej botloader?

/Acronis máme v práci nějakej starší, případně můžu zakoupit aktuální, kdyby byl potřeba

Tiez ma to trochu zaujima. Podla coho system vie, ze tam nejaky recovery je? Ja som si stale myslel, ze do toho recovery sa proste nabootuje a dalej to ide uz v rezii nejakeho softu na obnovenie. Alebo sa mylim?

A naco je tam ten 1000MB oddiel?

nabootovat do recovery "normálně" nejde, to bys muse měnit "A" příznak oddílu. Typicky se to dělá funkcí BIOSu, který boot přepne "ručně" bez šaškování s nastavením aktivního oddílu.

edit: u recovery postavené na bitové kopii Windows se o totéž stará malý 100MB oddíl, na kterém je recovery prostředí (v podstatě WinPE z instalačního média).

O tom, že na hdd disku je Recovery oddiel, pozná systém z bootmanažéra situovaného na prvom clustre aktívneho a primárneho oddielu v prípade MBR. Bootmanažér v prípade 64 bitových systémoch, ako aj u teba, predstavuje aktívny oddiel s dátami 100MB. 100MB oddiel tvorí nadbytočne notnú rezervu určenú ku grafickému prepínaniu medzi voľbou systémov (multiboot) na jednom PC (Iné je to u UEFI)

Výrobcovia niektorých noťasov majú ale vlastné nástroje, ktorými cestou EFI partície inštalujú Recovery oddiel (matricu) cestou hotového klonu na pevné hdd svojich finálnych produktov.

Názorný príklad predstavuje v tejto oblasti Samsung:
http://www.filefacts.com/samsung-recovery-solution -5-info

Recovery Solution je tiež možné využiť bežnými užívateľmi na iných značkách PC.

Naklonuj oddiely presne tak jak su, stejna velkost a stejne typove cislo (viz gparted apod). Ten systemovy urobis vacsi.
Druha moznost je rozni vyrobcovia umoznuju "odzalohovat" recoevry svojimi toolmi na nejaky USB stick a potom ho nadrbat z USB sticku na novy HDD. Neviem hladaj si pre lenovo recovery transfer apod