Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem po rootu nejde zapnout

Rootnul jsem telefon Huawei Ascend Y530-U00 přes towelroot potom jsem restartoval a uz nejde zapnout.. nevíte co s tim? vím že přes odin ale nemuzu najit prisulsny soubory k nahozeni telefonu...

Odin na Hujdawej? To dost těžko. Odin je pro Ťamťung.

edit:

Doings things with huawei is simpler than ever.
You don't need a flash tool or something. But find your build number by going to settings > about phone > build number-i know it's huge number but we only needs last 3 digits ie,Bxxx.
If you are from india it will be B165 or B175 (as me :D ).
Download corresponding firmware from huawei website.(500+ MB)
Extract it. U will get a 'dload' folder.
Copy it to your memory card ( should have 1gb+ free )
If something goes wrong....turn off the phone.
Pull the battery...wait 5s put it back.( it should have enough power )
Press Vol up+Vol down+Power...
The phone will do all job for you... :D
Will flash boot,system,recovery,cust,baseband...etc, all exept bootloader.
Completely to stock out if box.
Handy huawei huh??? :wub: :D