Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pokročilé nastavení napájení "vypínání disků po" zkracuje životnost disku ano nebo ne ?

Dobrý den zajímal by mě názor odborníka má vliv časté vypínání disků na životnost pevného disku v notebooku ?
V režimu rovnováha na baterii mám nastaveno vypnout disk po 30 min a napájen ze sítě 1 hodina.

V režimu Úsporný režim baterie mám nastaveno vypnout disk po 5 min a napájen ze sítě 20 min

Schéma Rovnováha: ztmavit displej na baterii 2 min a napájen ze sítě 5 min
vypnout displej na baterii 5 min a napájen ze sítě 10 min
Převést počítač do režimu spánku na baterii 15 min a napájen ze sítě 30 min

Schéma úsporný režim: Ztmavit displej na baterii 1 min a napájen ze sítě 2 min
vypnout displej na baterii 2 min a napájen ze sítě 5 min
převést počítač do režimu spánku na baterii nikdy a napájen ze sítě 15 min

Schéma vysoký výkon: ztmavit displej na baterii 5 min a napájen ze sítě 10 min
vypnout displej na baterii 10 min a napájen ze sítě 15 min
převést počítač do režimu spánku na baterii nikdy a napájen ze sítě nikdy

Můžete mi prosím poradit jak ideálně nastavit režim rovnováha, úsporný režim na provoz baterie aby šetřil energii vydržel delší výdrž, vysoký výkon aby byl největší výkon ? časté vypínání displeje a ztmavit displej může zkrátit životnost displeje ? převést počítač do režimu spánku je to užitečné nebo špatné ? např zmačknu tlačítko vypnout tlačítko bliká po otevření se zobrazí účet uzamknut jen kliknu a jsem na ploše.
když zmenším jas displeje má vliv na životnost displeje?

- tak za prve kazda elektronika vydrzi urcity pocet "tvrdych" startov pri ktorych dochadza k prudovym narazom, ten pocet zas nejako extra maly a ak sa nezapina zariadenie 100x/den urcite vydrzi min. par rokov (zalezi ake kvalitne suciastky vyrobca pouzije)
- za druhe pri vypinani diskov a displeja nedochadza k ich uplnemu vypnutiu, takze prudove narazy ak nejake vobec su, tak su minimalizovane. tym padom sa netreba obavat ze tieto setrne funkcie skratia ich zivotnost (skor HDD, display, ... odidu kvoly inym veciam nez koly uspornym funkciam), jediny problem s extra uspornymi stavmi u HDD alebo SSD moze nastat, ak vyrobca daneho disku to "poserie" a neimplementuje tieto funkcie do elektroniky spravne

Nevím jaký čas měl být učen pro vypnutí disku po uplynutý čas ? někde jsem zahlédl že měl asi být 30 až hodinu.
Můžete mi říct kolik mám nastavit v režimu rovnováha čas na vypnutí disku u položky baterie a napájen ze sítě
to samé mě zajímá jaký čas pro vypnutí disku u úsporný režim ?
Na vypínání disků jsem se ptal protože zde na fórum rádí opak aby se disky vůbec nevypínali že se tí prodlouží životnost a v zahraničí lidi rádí aby si vytvořili script nebo bat soubor který zaručí se disky nevypnou.
viewtopic.php děkuji za info, každý radí něco jiného je těžké poznat kdo má pravdu a rozumí počítačům.

Nevím jestli to spadá do tohoto tématu ale po zapojení síťového zdroje k notebooku se začne notebook nabíjet normálně ale jak dosáhne 79 procent začne po najetí na ikonu vpravo psát 79 procent k dispozici (napájen ze sítě, nenabíjí se)
Prosím neví někdo co s tím je žádné změny v nastavování napájení jsem nedělal vždy se raději dvakrát poradím než něco udělám.

ccccccccccccccc - Dobře vypínání disku teď řešit nebudu. Utilitu na prodloužení výdrže baterie taky nepoužívám.
Prosím vás můžete mi říct kde nastavím aby se nabíjela na 100 procent při 95 procent obnovila znova ?
7 roků už máte baterii to jste dobrý.

- ako som uz povedal mozte skusit utilitu nachadzajucu sa v biose, to nabijenie na 100 nemate ako nastavit v OS, kazda bateria ma vlastnu elektroniku, ktora sa stara o nabijanie/vybijanie, ak ta usudi ze nieje mozne nabit bateriu na 100%, tak sa s tym musite zmierit alebo vymenit bateriu

- ak vyrobca disku nieje uplny magor a jeho elektronika podporuje usporne funkcie, tak mu to nema preco ublizit, tato afera okolo odpajania diskov tu bola hlavne koly niektorym SSD diskom, ktorych vyrobcovia neodladili firmware na svojich produktoch, tam dochadzalo k roznym problemom, ak chcete mat istotu a mate SSD, tak si to mozte skontrolovat na strankach vyrobcu svojho SSD, ci nemate nahodou problematicky model.

- ja vacsinou u NB pouzivam jeden profil, malokedy medzi nimi prepinam.
pri baterke mam nastevene: stmavenie displeja - 2 min., vypnutie - 3 min., hdd - 5 min, usporny rezim - 10 min., hybernacia 1 hod.
pri nap. zo siete: stmav. dis. - 10 min., vyp. - 20 min., hdd - 20 min., uspo. 1 hod., hyber. - 2 hod.

- ale ako som pisal, kazdemu vyhovuje ine nastavenie

Omlouvám se kde najdu nastavení úsporný režim mohl nastavit čas na 10 min. kde najdu možnost nastavit čas hybernacia ?
To vše co máte nastavené máte v jednom schématu jak se jmenuje?

Kdyby jsem chtěl vytvořit nové schéma podle vás, při vytvoření vlastního schémata mi to píše vyberte schéma které nejvíce odpovídá vašim požadavků které vybrat Rovnováha úsporný režim nebo vysoký výkon ?
Děkuji mějte se hezky

- kliknete si pravym tlac. mysi na ikonu baterky dolu pri hodinach, date upravit profil (alebo nieco pod. tam bude napisane, nemam teraz pri sebe NB), eventualne rovnaku ponuku dosiahnete aj ked kliknete si pravym tlac. mysi na plochu, vyberiete moznost prisposobit, potom setric obrazovky, zmena nastavenia napajania, vyberiete si jeden z profilov ktory pouzivate alebo chcete pouzivat, date zmenit nastavenie planu, potom kliknete na zmenit rozsirene nastavenia napajania a tam si mozete kazdu kolonku detailne nastavit

Ahoj teď jsem udělal obrázek při nabíjení když dosáhl horní mez 80 procent stav batarie pak už se nenabíjel
použil jsem aidu. jde změnit horní mez na 100 procent ? v aide nebo jiném speciálním programu děkuji
nevím jak udělat aby se obrázek zobrazi přímo zde tak to tu bude možná dvakrát
[img=http://s9.postimg.org/hxxc8spzf/stav_baterie_ horni_mez_80_pak_se_prestane_nabije.jpg]

hxxc8spzf

Mockrát všem děkuji za trpělivost, už jsem to vyřešil, nainstaloval jsem Lenovo energy managment a po spuštění aplikace tam bylo zatrhnuto režim pro dlouhou životnost baterie omezit nabíjení na 80 procent tak jsem zrušil ten režim
a nastavil "režim provoz" a utilitu jsem odinstaloval a baterie se už normálně nabíjí na 100 procent.