Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem CF místo HDD, jaký typ?

Radši se zeptám, abych nekoupil blbost.

Místo hdd bude v noťasu CF karta (přes redukci IDE/CF). Otázka zní: je důležitý, abych koupil typ "fixed"? Je jich na trhu dost málo, hůř se shání a viděl jsem zatím docela pomalý (max. 50x). Ostatní CF, "removeable" jsou na trhu dobře dosažitelný a některý jsou dost rychlý (133x).

Takže: můžu v něčem čekat nepříjemnost, když karta nebude typ "fixed"? Kdyby byly v odpovídajících kapacitách a rychlostech, dal bych jim přednost, ale teď váhám.

Děkuji za rady, podněty, připomínky, kritiku a tak.

Pavel

Pavle, moje osobní zkušenost s CF kartou je mizerná až bídná. Mám k dispozici CF Transcend 512MB 45x. Redukci mám Delock se třema ledkama, jsou na ní dva kondenzátory a stabilizátor pravděpodobně z 5V na 3,3V. Napájí se malým konektorem pro FDD. V BIOSu se mi celek hlásí jako TRANSCEND 512M a když se kouknu na mód, tak je PIO4. Kopírování na kartu je šílený, jede to tak na úrovni USB1.1 flashky (950kB/s), když kartu strčím do USB2.0 čtečky, tak je to někde na 2300-2500kB/s. Zkoušel jsem na ni nahrát WinXPE, FBA proběhne tak za 10 minut, následnej boot je tak kolem 3-4 minut (sestavení Basic SetTopBox, cca 200MB). Na typově stejné kartě, velikost 1GB, mám Linuxovej server, boot je tak 2 minuty, je tam toho zřejmě k nahrávání míň. S rychlostí harddisku se to nedá srovnat a to jsem si myslel, že tranzistory budou rychlejší než "gramofon". Omyl. Určitě existují rychlejší karty, ale tahle k nim rozhodně nepatří.

Co se týče "fixed" a "removable", nemůžu sloužit, karta je "removable", nicméně WinXPE jsem na ní rozjel vcelku bez problémů.

I taková neblahá zkušenost je (pro mě) dobrá. Uvidíme.

BIOSu se mi celek hlásí jako TRANSCEND 512M a když se kouknu na mód, tak je PIO4.

Otázka je, co podporuje redukce a co karta. Moje redukce podporuje DMA, tuším UltraDMA. Podrobnosti momentálně nevím.

Kopírování na kartu je šílený, jede to tak na úrovni USB1.1 flashky (950kB/s)

Já bootuju ReatogoSDI o velikosti 300 MB (zavádí se nejprve komplet do RAM) cca 107 sekund. Tj. rychlost čtení, ovšem v tomto specifickým případu, kdy se čte jeden obrovskej soubor (nedefragmentovanej) je cca 2871 kB/s, počítám-li správně.

Jinak díky za info, máš-li jakýkoli tipy, připomínky, zkušenosti, všechno si poslechnu!

Pavel

Ještě dodatek: moje karta má označení Ekite Pro 512 MB, 50x, takže moje a tvoje hodnoty odpovídají. Ono taky bude záležet na tom, co se vlastně bude bootovat a jak moc se z karty bude číst.

Pokud nabootuju BartPE nebo Reatogo rovnou do RAM, tak pak už na kartu nemusím přistupovat vůbec a pak je to celkem jedno. Něco jinýho je pak WinXP nebo WinXP Embedded (i na ty si dělám zálusk).

Zatím díky.

Pavel

To sa tazko zistuje nebyva to ani v specifikaciach. Ak by som kupoval ja tak by som sa obzeral napr. po SanDisk, s nimi neboli problemy a ak sa nemylim tak uz nejaky ten rok DMA mavaju. Ale pisem len zhlavy teraz to testovat nebudem ci a ktora ma DMA. Existuju uz aj s rychlostou 40MB/s (ak mas nejake drobne:)) navyse). http://www.sandisk.com/Products/Catalog(1020)-SanDi sk_CompactFlash_Cards.aspx

Ak mas redukciu s DMA podporou tak ti pojdu vsetky (aj s DMA aj bez). Ak by si mal redukciu bez DMA tak by ti karty s DMA podporou vobec nesli (zamrzlo by to pri boote) ak by si v BIOSe rucne nenastavil PIO.

Removable som ti uz pisal minule. Nemusi byt fixed, WinXP mozu pindat ze nemaju kde dat swap.
Neda sa na to odpovedat ptz. mozem ti odporucit kartu XY a zrovna tvoj BIOS bude mat s kartou XY problem ale vsetky ostatne pojdu. To si zober na vlastne triko, najlpsie vyskusat. Mozem povedat len tolko ze so Sandiskom nezvyknu byt problemy.

Maloktery karty podporujou DMA, vetsinou jsou to SanDisk (ruzny ty Extreme a Ultra) - bejva to psany v dokumentaci na webu. Pokud si vzpominam, tak treba tahle Item(1156)-SDCFH-512-SanDisk_Ultra_II_CompactFlash_512M B.aspx umela.
Nektery karty, napriklad SanDisk, podporujou nastavovani modu pomoci extra utility.

a co tato Apacer Photo Steno Pro III CF 150X Card (vyberam zo specifikacie):

Supports Data Transfer up to PIO Mode-6 & Multi-Word DMA 4
Max sequential read in 24MB/sec, sequential write in 21MB/sec
Interface - True IDE mode

k dispozicii je aj pomalsia Apacer Photo Steno Pro III CF 88X Card ktora okrem pomalsich prenosovych rychlosti podporuje tak isto M-W DMA 4.
predavaju sa v kapacitach 1 - 8 GB. blizsie info vid. http://www.apacer.com/en/products/Photo_Steno_Pro_I II_CF_150X_Card.htm