Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem SSD disk v BIOSU ok, v USB supliku take, ale primo v PC na SATA neni videt

Mam problem s pripojenim disku SSD Intel DC S3700 100GB.
Kdyz disk pripojim primo na SATA jako interni disk, tak ho v systemu nevidim (vubec), resp. ve spravci disku, tudiz nelze provest inicializace atd.
Jedna se o uplne novy disk, takze nebyl nikdy nikde pouzivan, tudiz neni ani v zadnem jinem formatu, napr. Linux, atd.
Disk se v BIOSU normalne detekuje.
Kdyz disk pripojim externe do supliku na USB, tak se taky normalne prihlasi a jde na neho zapisovat i cist.
Po pripojeni z USB supliku jsem musel tedy provest ve spravci disku jeho inicializaci, naformatoval jsem ho a priradil mu pismeno jednotky X:, ktere mi nijak nekoliduje s ostatnima.
Pak jsem myslel, ze kdyz disk takto upraveny a naformatovany pripojim znovu primo interne na SATA, tak se mi objevi, ale zase nic.
Snad jeste dodam, ze mam jeste WinXP, ale to neni myslim, az tak dulezity pro disk, resp. pricinu problemu.
V PC mam ctecku karet AKASA, tak premyslim, zda nemuze blokovat nejak ten disk, ale zase kdyz vsechno ostatni chodi, tak mi to neprijde.
Nevite co s tim nebo co jeste zkusit, zkontrolovat?
Jde mi o to, abych vedel, ze je disk OK a problem u me nebo je disk vadny a mam ho vratit.

Vyzkouset v jinem modernim PC, za prve pouzivas Windows XP a za druhe nemas desku se SATA3, oboji je problem, ale neznamena to, ze ten disk nemuze byt vadny. Takze mas tri moznosti a jedine zkouskou v jinem pocitaci, zjistis, ktera to je.

Pripadny problem s XP se da otestovat i v soucasnem PC na live CD Ubuntu.

- kedze ti SSD normalne ide napr. v sufliku, tak nieje dovod na jeho vratenie

- ako mas nastaveny SATA radic v Biose (AHCI,RAID,IDE)?
- v XP mas SP3 a netframewor 3.5, VC++ 2008,2010? (novsie verzie ovladacov/ich aplikacie pouzivaju dane kniznice)
- mas nainstalovane ovladace od cipsetu AMD?

- po nastaveni SATA radica na AHCI mod, skontrolovani/doplneni XP-cka o SP3 a kniznice, a nainstalovani aktualnych ovladacov musi nabehnut, teda ak nieje XP nejako extra dovrzane
- tu je link ovladac cipsetu http://support.amd.com/en-us/download/chipset?os=W indows%20XP%20-%20Professional/Home&RenderOnServer =true

- SATA radic prepnut do AHCI, ak predtym AHCI mod pod XP nebol pouziti, bude problem s jeho spustenim - XP nenabootuje
- doplnit este VC++ 2010 a 2012
- ovladace/ich aplikacia bude v pridat/odobrat programy - ak nieje tak pouzit link, ktory je spomenuty vyssie

- kombinaciu native IDE mod a XP spolu s SSD som nikdy neskusal (je to blud, osekava sa tym priepustnost zbernice na rezim ATA 100/max ATA 133 + sa prichadza o podporu modernejsich prikazov napr. NCQ, ta moznost v biosoch je len z dovodu kompatibility so starymi OS) a niesom si isty ci vobec funguje

- ak sa OS po prepnuti na AHCI mod nespusti(koly tomu, ze nema nan ovladac), bude potrebne skusit predtym tam nainstalovat AMD cipset (aj ked pochybujem, ze to pomoze - Win si nainstaluje len to co sa momentalne pouziva), urcite funkcna varianta je komplikovanejsia - kedze na doske nemate ziaden pridavny SATA radic, bolo by vhodne si nejaky na chvylu zohnat, standardne nastavenie v BIOS-e nechat najprv na IDE, nainstalovat ten prid. radic, potom hodit HDD z ktoreho sa bootuje na prid. radic, zmenit v biose nastavenie sata na ahci a nechat bootovat z toho prid. radica, nainstalovat ten amd cipset aj s ahci driverom a potom znovu dat HDD na jeho povodne miesto-pripojit na radic od cipsetu, pridavny radic dat von a system normalne nabehne a mal by ist uz aj ten SSD disk

Diky za vsechny rady a doporuceni. Vyzkousim a uvidime.

Nicmene preci se jen zeptam, proc mi vsechny SSD ktere jsem mel a aktualne i pouzivam jedou s nastavenim ktere ted mam, tzn. Nativ IDE a jedine s timto Intelem je problem? Nejak mi to hlava nebere, kdyz je kompatibilni od SATA I az po SATA III rozhrani.

Protoze je tam asi nejaka nekompatibilita, proste to musis vyzkouset. Treba opravdu zjistis, ze je ten SSD vadny. Jak ti tu radi AHCI mod, tak to je taky pod XPeckama orisek, ale nic nez zkouseni ti nepomuze, kdyz ses pustil do valky (instalovat SSD pod Windows XP, ktere s necim takovym vubec nepocitaj, nebot je to OS z roku 2002), tak si ji ted musis uzit.

Chapu, budu zkouset.

Ale obecne si nemyslim, ze je prbolem ve Windows XP pouzivat SSD disk, kdyz s nim neni nejaky problem jako napr. s timto Intelem.

SATA rozhrani je normalne podporovane na Windows XP, tak proc vsichni doporucuji pro SSD Windows 7 a vyssi ? Jen kvuli podpore Trim ? Je mi jedno, jestli disk vydrzi v dobre kondici 15 let nebo 10 let, stejne za 5 let uz bude zase nejake SSD2, tak to je fakt zbytecne resit...

- lebo bez trimu alebo manualne vynutenej garbage corection pojde pomaly po 2 dňoch
- ak pouzivate radic v rezime native ide mode, tak degradujete vykon kazdeho SSD a to nie len pri operaciach s velkymi subormi ale aj pri operaciach s malymi (keby ste si urobili benchmark ktorehokolvek SSD, ktore ste mali zapojene v IDE ... mode, tak by ste zistili, ze je jeho vykon v iops min. o 30% nizzsi ako ma byt), co je hlavna vyhoda SSd oproti HDD

Zkusil jsem znovu pripojit ten SSD Intel a rozjet instalaci druheho OS na tento disk. Windows 7 disk detektoval pro instalaci, takze asi bude opravdu problem s kompatibilitou pro XP, mozna by pomohl nejaky upgrade firmware toho disku, ale to resit nebudu.

Zeptam se, kdyz necham soucasny SSD co mi funguje pripojeny s WinXP a pripojim tento SSD Intel na ktery nainstaluji Win7, tak jak se bude PC po restartu chovat? Zobrazi se nabidka pro volbu OS? A co kdyz ten disk s Win7 nasledne z PC odejmu pryc, nezustane neco zapsano v boot sektoru toho disku s WinXP?

Jak ti tu uz kolega napsal. IDE mod degraduje vykon SSD, ja dodavam: rozjet pod WinXP bezproblemove AHCI je dost problematicka sranda. Bez TRIMu se nejen nedozijes pomalu konce zarucni doby, ale casem dojde k degradaci vykonu.

Takze Windows 7 jsou spravna a jedinna mozna cesta. Jestli potrebujes rychly disk pro WinXP nikdo ti nebrani poridit WD Velociraptor.

Ten disk, na kterem mas pripojene WinXP, pri vypnutem PC odpoj.
Zapoj nove SSD a nainstaluj Windows 7.
Vypni pocitac a prindej disk s WinXP.
Jdi do BIOSu a nastav jako bootovaci disk s Windows 7.
Jdi do Windows 7 a pores bootovaciho managera.
Ja pro jednoduchost instaluji programek EasyBCD a nastavim si vyber operacnich systemu po spusteni pocitace pres nej.

Ziskas dva nezavisle systemy, pokud vyndas z PC jeden disk, nabehne druhy (maximalne poresis poradi bootovani v BIOSu).

Super, diky za navod.

Jinak ohledne SSD pod WinXP pokud je to jak pises a ten Trim tam hraje opravdu tak velkou roli, tak jsem zase chytrejsi.

Ja mel za to, ze kdyz pak SSD disk pripojim pod Win7, tak se nove zformatuje a je cisty a jede zase znovu. Chapu tedy dobre, ze SSD neni schopny uvest do puvodniho stavu? Neco jako tovarni nastaveni resp. format disku. Ani prehranim firmware toho disku nejde degradaci obnovit?

Ak mas NOVY disk a je jedno ci je to SSD alebo klasicky tak SAMOZREJME ze vo Windowse (xp, Vista 7,8 atd..) ho neuvidis lebo neni naformatovany!
Musis ist do SPRAVCU DISKOV a tam sa ti ukaze ten disk a pridelis mu pismeno a naformatujes a vtedy sa ti ukaze a je funkcny pre system.
-----
Takze nemusis nic reklamovat lebo chyba je u teba a nie v disku. Ale problem vidim vtom zastaralom XP na tvojom mieste by som upgaredoval na Windows 7,,,