Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rychlost gigabitového ethernetu

Nemám s gigabitovými sítěmi moc zkušeností, a tak prosím o radu...

Situace je taková:

První PC:
- deska DFI INFINITY NF4X s Athlonem 3000+ a 3GB RAM (100Mbps síťovka na desce je vypnutá)
- 1Gbps síťovka OvisLink GE2032R PCI, driver od OvisLinku
- Windows XP Pro
Druhé PC:
- deska Asus M2N-E - nForce 570 Ultra s Athlonem X2 3800+, 4GB RAM a 1Gbps síťovkou na desce, driver od Asusu
- Windows XP Pro
Mezi nimi:
- gigabitový switch OvisLink Live GSH5T (ten ale zřejmě nemá vliv, protože bez něj se to chová stejně)
- stíněné kabely Cat.6

Problém:

Po restartu se rychlost v obou směrech motá někde okolo 20-26MB/s. Když ve Windows chvilku cvičím s vlastnostmi síťovek aniž bych ve výsledku cokoli změnil (například zapnu a zase vypnu podporu jumbo paketů, nastavím natvrdo 100Mbps a pak zase zpátky 1000Mbps fullduplex, a podobně), rychlost se najednou "chytne" a od té doby frčí stabilně přes 40MB/s. Od té doby už zůstane rychlá až do dalšího restartu. Je to stejné při připojení přes switch i napřímo. Vyzkoušeno s různými stíněnými Cat.6 kabely.

Připadá mi, že problém je v prvním PC, protože se chová podobně i ve spojení s 1Gbps notebookem. Ovšem je mi divné, že rychlost se obvykle "chytne" až poté, co zacvičím (viz výše) s driverem síťovky druhého PC.

Nevíte někdo, co to může způsobovat? V kterém okamžiku se dohaduje rychlost? Je vůbec u gigabitu možné dohodnout něco jiného než 1Gbps fullduplex? Poradíte nějaké diagnostické nástroje? Díky.

1. 1gbps karty samozřejmě umí 100Mbps (možná i 10Mbps). V případě problémů padnou na 100MBps
2. rychlost je ovlivněna i rychlostí sběrnice PC (resp. volným pásmem) a vůbec i jeho komponentami.
3. většina problémů jde na vrub nekvalitním PHY a ovladačům

co je v tom Ovislinku za čipset? Aha - realtek :-/

P.S.: gigabit jede VŽDY fullduplex

Dohodnout se na 100Mbps se určitě umí, ale to asi není tenhle případ, když to v tom "pomalém" režimu jede konstantní rychlostí přes dvacet megabajtů za sekundu...
Spíš mě zajímalo, jestli se nemůžou dohodnout na nějakém zpomaleném gigabitu a jestli je gigabit vždycky fullduplex. Tedy jestli "všechno nebo nic". Takže díky za informaci, že to tak je.

Ta rychlost se prostě při manipulaci s ovladačem najednou přepne na dvojnásobnou (síť se odpojí a znovu připojí a od té chvíli jede 2x rychleji). Na počítačích v tu chvíli nic jiného nejede a sběrnici nemá co žrát - všechno ostatní jsem odpojil. Pokus se dá kdykoli zopakovat, prostě se to přepíná mezi dvěma rychlostmi: po restartu okolo 20MB/s, po "přepnutí" přes 40MBps.

Asi to bude některým z ovladačů, bohužel nevím na které straně.
Myslíš, že je nejlepší nad tím nespekulovat a vrazit do obou nějaké lepší síťovky? Jaké?
Anebo stačí vyměnit ten Ovislink?

20-26MB/s je predsa 160 az 208 Mbit, takze sietovka ti ide na 1GBit (nepadne to na 100Mbit ako si si myslel). Problem bude skor v ovladacoch alebo Windowsoch alebo viroch alebo vytazeni siete alebo zbernic danych PC (napr. aplikaciami alebo setricom obrazovky, antivirom a podobnymi nezmyslami).
Alebo nekvalitny kabel alebo zle nacvakany...

Na gigabitu to jede, to je jasné. Nemyslel jsem, že to padne na 100Mbps, jen jsem se chtěl ujistit, jestli neexistuje nějaký "pomalejší režim" gigabitu. Nevím totiž, proč to po restartu přenáší okolo 20MBps - a pak se po nějakých úkonech rozjede na víc než 40MBps.

Snažil jsem se všechno možné vyloučit, takže: kabely zkouším různé (všechny Cat.6), XP jsou čerstvě nainstalované a se všemi záplatami, bez aplikací.

Asi to vidím na ovladače. Nebo je některá z těch síťovek vyloženě problémová? Mám je nahradit?

Okrem fw by malo byt na 570 tusim aj nieco take co akoze zrychluje siet. Radsej povypinaj vsetky tie ich technologie. Ja osobne sa doskam s NF chipsetmi uz nejaky ten mesiac vyhybam. Vlastne posledny dobry bol NF3 a sem tam som hodil NF4. Teraz siaham radsej po ati a via chipsetoch kedze 99% montujem len AMD (aj ked v poslednej dobe uz zacali ludia kupovat C2D takze pomer sa bude menit).