Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Programatorská hádanka: Najdi heslo

Ahoj, kdysi dávno se zde objevovali hádanky, které dělal IgorK. Byly velice zábavné. Dneska v práci jsem něco řešil a přitom mě napadla jedna hádanka, tak ji s dovolením odzkouším na vás. Následuje zadání formou fake otázky do poradny:

Mám velký problém, kdysi dávno jsme měli ve firmě cool admina a ten si šifroval svoje soubory svoji vlastní metodou, ale nikdo už neví jak to vlastně dělal a on už u nás nedělá. Jediné, co po něm zbylo je soubor secret.dat a secret_key.dat. Ten soubor secret.dat je pro mě strašně důležitý, protože obsahuje zašifrovaný .zip soubor, ve kterém je uložené důležité heslo k serveru. Pak jsem jestě našel papírek, kde bylo napsáno něco o exkluzivní disjunkci a signed bytech, ale vůbec tomu nerozumím. Zajímavé je, že soubor secret.dat a secret_key.dat mají naprosto stejnou velikost. Nevíte někdo jak soubor dešifrovat, získat tak zip se souborem s heslem?

Zde si můžete zkoušet svá hesla: hof
Přeji úspěšné řešení!

• Co na to budu potrebovat PSPad :-) a udelat naky mensi binarni prevod, zmenit '.priponu'? .dat se posilal i MAILem a prekladal se pomoci nakého TEXT editoru.
Rad bych, ale kvuli islamo "TERORISTICKEMU ATENTATU" :x: co se odehral zhruba pred hodinou a pul, je tu trochu veselo....

ŘEŠENÍ

Ano, opravdu stačilo udělat XOR (exkluzivní disjunkci) mezi souborem secret_key.dat a secret.dat a výsledek uložit jako .zip. Respektive načíst prvni byte ze souboru secret_key.dat a první byte ze souboru secret.dat a mezi nimi udělat XOR, tím získáme první byte výsledného zipu. Pak pokračujeme až do konce souborů. Využívá se této vlastnosti funkce XOR:
A XOR B = C
B XOR C = A

Tato vlastnost se hojně využívá v počítačové kryptografii.

Program může vypadat, třeba takto (Java):

package testicek;

import java.io.FileNotFoundException;
import java.io.FileOutputStream;
import java.io.IOException;
import java.nio.file.Files;
import java.nio.file.Path;
import java.nio.file.Paths;

/**
 *
 * @author MaSo
 */
public class Decrypter {

    public static void main(String[] args) throws Exception {
      writeBytesToFile("desecret.zip", decryptFile("secret.dat", readBytesFromFile("secret_key.dat")));
    }

    private static int[] decryptFile(String pathToFile, byte[] key) throws IOException {
        byte[] data = readBytesFromFile(pathToFile);
        int[] ret = new int[data.length];
        for (int i = 0; i < data.length; i++) {
            ret[i] = key[i] ^ data[i];
        }
        return ret;
    }

    private static void writeBytesToFile(String filename, int[] data) throws FileNotFoundException, IOException {
        try (FileOutputStream fos = new FileOutputStream(filename)) {
            for (int i = 0; i < data.length; i++) {
                fos.write(data[i]);
            }

    private static byte[] readBytesFromFile(String filename) throws IOException {
        Path path = Paths.get(filename);
        return Files.readAllBytes(path);
    }

Ovšem programovat se nemuselo, stačilo použít utilitu od NirSoftu xorfiles o jejíž existenci jsem nevěděl. Příště vymyslím, něco těžšího...