Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co s disky ktere maji rozdrbany SMART? (fyzicky OK)

Mam tady takovou nemilou prihodu - v jednom PC byly 2 disky v mirroru na intelovskem radici (= "sw" mirror, zadny skutecny raid radic), ten radic zahadne odesel a disky zmrvil neskutecnym zpusobem. Vydoloval jsem z nich data, verim tomu ze fyzicky tem diskum nic neni - ale po "sw" (ci "firmware"?) strance jsou v haji - SMART u obou vypise same bludy, a system opakovane varuje o nutnosti vymeny. Je mi je lito vyhodit, jsou to 1TB WD RE4...

...napada vas co by s tim slo provest? Setkali jste se nekdy s takovym necim?

projet to WD Diag toolem? Ten ti vypíše co s nimi opravdu je a dokáže je plně i otestovat.

Možná ti SMART hlásí jen fakt, že ty disky mají hodně odjeto (to mám např. na disku v routeru, který má odkrouceno už 5 let), ale to neznamená, že ty disky jsou vadné. Bez nahození SMART hodnot můžeme jen hádat.

Jo uz to prepisuju (to bude sakra na dlouho), je to divne - neverim ze se identicky vyse*ou dva WD RE4. System vesele bezel, ale data od urcite doby poskozene - na obou, na obou byla i "zaloha" (jen v rovine "blba zenska si neco smaze" aby to bylo kde vzit) takze 4 verze souboru kde ty nove kolikrat ani v jedne verzi nebyly stejne - u neceho se povedlo najit neposkozenou verzi, u neceho 4 poskozene - ale kazda jinak. Pri 2 discich v mirroru, hm...

to bývá znakem vadných RAM v PC, nebo jiné chyby, např. sítě nebo samotného ovladače. Tohle se právě u RAIDů hodně podceňuje, ale RAID zapíše jen to, co dostane. Takže pokud máš softRAID a jeho driver je v RAM (a zápis provádí z RAM), tak na HDD bude přesně to, co "řadič" dostal a případně zpracoval.

Tak pres vikend si to došrotilo zapis nulami - bez problemu. "Dlouhy" test pri kterem predpokladam projizdi cely povrch - bezu problemu.

[http://pc.poradna.net/file/view/21238-sucess-jpg]

Ale QuickTest porad fail protoze SMART bordel. Krucinal - tem diskum fakt nic neni, fyzicky jsou OK, ale asi je vyhodim jen proto ze SMART si mysli ze jsou mrtve - nejde to nikam dat neb hned po POST-u se to stopne s varovanim o nutnosti vymeny harddisku a musi se dat rucne "pokracovat", ve woknech cyklicky vyskakuje hlaska o potencialni ztrate dat a nutnosti je zalohovat... Resitelne snad jedine nejakou firemni utilitou - prepsanim firmwaru, ale nic takove WD verejne neposkytuje. Tak holt zustanou lezet v polici dokud je nevyhodim :-(

[mod]Úprava toho mega obrázku... :-) (Zarniwúp)[/mod]

disky reformátuj a používaj znovu,pokial sú len v sw RAID/AHCI režime,v skutočnosti sa žiadny program ku skutočným hw hodnotám disku nedostane,sú to len virtuálne SMART hodnoty,ktoré hlásia len virtuálne hodnoty stavu,ktoré nasimuluje systému integrovaný pseudo-RAID radič v čipsete a jeho software/ovladače čipsetu/,ktorý je nejakým spôsobom poškodený a vytvorí nezmyselné hodnoty,pokial je tam sw RAID,SMART hodnoty radič priradí virtuálnemu disku a tieto hodnoty sú interpretované diagnostickým programom,u hw RAID radiča je prístup k skutočným hw hodnotám jednotlivých diskov,ktoré tvoria RAID pole,u sw pseudo-radičov tento prístup blokuje čipset a obslužný software a zobrazuje len virtuálne hodnoty softwarom vyvoreného virtuálneho disku a tieto informácie sú závislé na stave systému/softwaru,nie na stave hardwaru samotného....