Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem [chromebook][výběr ntb][linux na chromebooku] Zkušenosti s chromebooky

Ahoj,
plánuji koupi nového ntb.
Užití je především do školy(ČVUT FIT) popř na práci ==> programování, admistrace
Požadované vlstnosti -> lehký(mobilní), RAM 4GB, 13", aspoň "slušný" 2x jádro, do/kolem 10 tis., dlouhá výdrž baterie.

Normální ntb(myšleno s windows :D ) mi přijdou zbytečně drahé(právě kvůli OS ?) a většina i dost těžké(dáno velkou obrazovkou a většinou i s vlastní grafikou - teda né zrovna dlouhá vydrž).
A tím se dostávám již ke svému dotazu.
Máte někdo zkušenosti s chromebooky ? Povedlo se vám úspěšně přeinstalovat/nainstalovat linuxovou distribuci místo chrome OS? Je stabilní ? Všiml jsem si, že jich dost nemá standartní klávesnici(caps lock, F klávesy...) - lze je "přebindovat" ? Některé nemají LAN konektor - lze ho nahradit LAN-USB redukcí ? Možnost pozdějšího rozšíření/přidání SSD disku ?

Modely které jsem vybral:
Acer Chromebook 13
Toshiba Chromebook 2
Samsung Chromebook 2

*všechny v 13" variantě

Díky za rady
Lukáš

Pravda. Také jsem se původně poohlížel po nějakém, ale ono celkově je tečh malých (podle mě do 13") je dost málo ..
Tady jsou orientačně seřazený ...
-> http://notebooky.heureka.cz/f:2109:579;2111:25228; 2120:391;2240:644;p:577,578/?o=4

A pokud bych nechtěl 11,6", tak ten 13" od HP je v průměru za 14k. A to už je bohužel zase o 5 tisíc víc.
Ty chromebooky "téměř" splňují moje požadavky :D (až na OS, možná klávesnici, LAN port).
Ještě je nechci úplně zavrhout a ideálně najít někoho kdo to takhle má :)

Pleteš se, nvidia karty (díky Optimus) nic nežerou, když jsou vypnuté. Pokud to tedy nejsou profi karty Quadro, tam Optimus Nejde (nevím, zda se to chystá změnit, díky tomu jsou nepoužitelné na baterku - 20W+) . Ale tahle kategorie je stejně mimo tvé cenové požadavky.

U AMD nevím, jak to funguje, ale normální člověk si snad notebooky s AMD nekupuje.

Pokud chceš opravdu lehký notebook, počkej si na Lenovo Lavie Z :). Jinak lehké notebooky existují, např HP 840 (4600U,8GB , SSD IPS FHD, na aukru byl teď za 18000 a bude znova ), nebo Dell E7440.

Redukci lze použít, funguje na linuxu uplně standartně, dokonce jsem zkoušel i takovou bizarnost jako USB 3.0 3port z ebay, je doopravdy plnohodnotný Gigabit do 400Kč. Akorát to nekupuj od vychcaných eshopů nebo kamenných obchodů, ti si v klidu za to řeknou 500Kč. Dá se to sehnat za 200Kč (ebay/bazar). Ale vyhni se USB 1.1 adaptérům, (většinou monolit bez kabelu, v modrém průhledném pouzdru), ty maj rychlost 10Mbps...

A co se týče CPU, tak třeba já nepozoruji rozdíl mezi úsporným 4600U (IMHO 4500U a 4300U jsou dost podobné, ale levnější, výkonový rozdíl neznatelný) a plnohodnotným nepř 4300M, rozdíl je v TDP, a asi by se projevil TDP throttling při současném využití GPU a CPU..

Mohl by mi někdo osvětlit spotřebu těchto notebooku s 4xX0U a 4xx0M v idle? Čtyřjádro je nesmysl, ledaže bys koupil Goldmax/Eurocom, ty dělají 4jádra v 13".