Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Přehřívající se CPU

Zdravím,
mám problém s přehříváním CPU, jedná se o AMD 8350, mám tam chladič SilentiumPC Fortis 2 XE1226 (pasta je daná dobře, tím jsem si jist) na který jsem implentoval ještě jeden chladič SilentiumPC Zephyr 120 PWM na druhou stranu pro výfuk teplého vzduchu. Vše je posazené na Gigabyte desce GIGABYTE 990XA-UD3 (rev. 3.0).
V klidném stavu má teplotu 35-45stupnu, při zátěži u náročnější hry (Far Cry 4, AC: Unity aj.) i 78stupnu. Osobně si nemyslím, že je teplota tak úplně OK, vím že AMD hřeje...ale tak abych se pomalu o case spálil mi přijde trošku moc.
Máte nějakou radu? Nebo je snad něco vadného? CPU? deska? Předem díky za radu.

Pokud jsi si nehrál s přetaktem a regulací ventilátoru, tak je něco špatně teplota by měla být s tím chladičem tak max.v testech do 65-70°C.
(takže si zkontroluj znovu usazení chladiče a řádnou výměnu luftu v krabici = předozadní proudění přídavných točáků skříně)

Nic jsem netaktoval, ba naopak, boost jsem vypnul a otáčky na cpu jsem zvýšil, mám case CoolerMaster Silencio 550, jsou zde 2 chladiče pro proudění vzduchu, možná jsou slabé, těžko říct, zda-li dokoupit ještě nějaké silnější... :-(
Děkuji Vám za odpověď. Pokud by ještě někoho cokoliv napadlo. Napište. Díky.

Zdroj je mimo, saje zespodu case a vyfukuje zezadu, moje chyba, překlep, samozřejmě vím, co je chladič a ventilátor. Jeden ventilátor je zepředu, další je na chladiči zespodu, který fouká do ventilátoru, další z vrchu který fouká ven a poslední je zezadu bedny který fouká vše ven. Mohu poskytnout nákres až budu doma.

Moc dobře chápu co mi tím chceš říct, možná jsem úplná lopata, ale na AMD jsem to namontoval jinak, nešlo to podle mě takhle aby to foukalo jako by směrem ven ale fouká mi to nahoru do bedny, foto co jste poslal je z Intel CPU.
Jsem v práci, jakmile budu doma, kouknu ještě raz do návodu, ale jsem si jist že jsem to udělal dobře, že to ani jinak nejde, pokud ano, jsem prostě mamlas. Děkuji za odpověď a trpělivost. :) Dám Vám okamžitě vědět.

Prdlačku, to jako že budeš odebírat vzduch od shora a funět vařicí na g.kartu? to bude ještě horší.
Potřebuješ teplo/luft dostat ven z bedny = nejlépe na zadní odsávací točák.
Takže buďto otočíš chladič o 90° pokud to jde, nebo koupíš jiný který to umožní, nebo krabici s perforací ve stropě.
(asi i dodaný "box" k procesoru by na tom byl lépe i když s kraválem)

vyfuk nahoru je ok ak ma vetrak zospodu na chladici.

Keby mal vsetko spravne, tak by mu to chladilo dobre, takze ma nieco blbo, ale to vie len on ze co ma blbo. Teoreticky by mohol byt aj vadny CPU alebo doska, pripadne patica (pin pre voltage select) ale take veci su dost silne nepravdepodobne.

Napadlo mě, že bych teoreticky, mohl zkusit sundat ten ventilátor co jsem tam přidával na ten chladič a vyměnit ho z s tím, co fouká ven úplně, je silnější a možná by to vyfoukával lépe ne? Tím pádem bych měl na chladiči jenom jeden a ten co fouká úplně z krabice ven bych měl možná lepší.

kde ma 5mm? material sa silami deformuje, a je to tak zvycajne aj designovane (musi s tym vyrobca aj ratat). Nie som AMD ja neviem s cim rataju a co sa tam jak deformuje, ale neni s tym vseobecne problem). ked budes v lietadle tak kukaj na kridla :) A tie kridla nie su nejake pliesky ale poriadne nosniky co unesu x ton.

ked je chladic vriaci tak je prenos tepla CPU-chladic vporiadku. ked je chladic vriaci tak je problem ten ze nedostavas z neho teply vzduch prec. A ked je vriaci aj kejs, tak nedostavas teply vzduch prec z kejsu. Daj prec vsetky bastle, nechaj na chladici jeden vetrak ktory fuka do chladica. A vsetky vzadu na bedni aj navrchu nech fukaju von. Pripadne by som aj vrchny vetrak dal prec a nechal na test len vzadu na bedni, to moze byt este lepsie.

P.S. a over si ze ci nahodou nemas nastavenu regulaciu vetraku v BIOSe a sucasne ci nahodou aj ten chladic nereguöluje sam svojim cidlom, ptz 2x regulacia to by boli furt otacky take ze by to vobec nefukalo. Musis citit silny prud vzduchu rukou za chladicom.

Vrch mám bohužel zadělaný, nemám tam díry, jedině je vyvrtat jak jsem již psal...mohu to samozřejmě zkusit, ovšem nevím, co myslíš těmi bastlemi. :-) nastavoval jsem si regulaci sám v biosu poté, co jsme zjistil, že se to přehřívá. Vypnu ho tedy i ze předu a nechám jet pouze vzadu a jeden u chladiče CPU. Zítra vše vyzkouším.

Pisal si cosi ze mas vetrak navrchu tak som myslel ze ma bedna diery navrchu. Ked nema tak musis mat poriadny vetrak vzadu. predny je v tomto pripade nepodstatny to je fuk, len si over ze fuka smerom do kejsu.

A ten co je na vetraku musi fukat silno musis to citit rukou, ked nefuka poriadne tak regulujes otacky nejak blbo (precitaj si v manuali ci to nahodou nema regulaciu vlastnu alebo co)

bastel je to co si tam pribastlil dodatocne, neviem co si tam daval a jak, nechaj tam original vetrak od vyrobcu tak jak ma byt, a rukou za chladicom sleduj jak fuka.

Podobný ventilátor co je ze základu na chladiči CPU jsem dal ještě na druhou stranu, jak znázorňuje šipka na tom mém nákresu, chtěl jsem dosáhnout toho, že bude ten teplý vzduch odsávat, když ten jeden tam fouká, jen jsem nevěděl, že bude foukat na case a né do ventilátoru, který fouká ven. V náčrtu je vše zaznamenáno...špatně jsem to prostě udělal...jen je divné, že i přes to se to tak zahřívá, ten chladič je prej podle známýho tak dobrý, že bych mohl klidně taktovat, to samozřejmě nemám v plánu, ale přesto mě ta teplota překvapila. Děkuji všem za ochotu mi pomoct. Zítra vyzkouším to co psal MM.. a dám echo. :-)

Opravil CO? Bol skutocne prehriaty alebo len nieco ukazovalo blbe hodnoty? Samozrejme je mozne ze nieco BIOS blbo nastavi trebars aj napatia apod, ale na to staci snad normalne updatnut BIOS nejakym normalne z webu vyrobcu, to snad ma clovek robit okamzite ako prve ak ma nejaky problem.

(P.S. je to velmi nezvykle ze by nieco BIOS robil blbo ze by sa to skutocne prehrievalo kvoli tomu, Voltage ID su hardwarovo, mohli v novom BIOSe napr. znizit power profil alebo zrusit nejake automaticke OC apod. O defaults v BIOSe som pisal tusim hned na zaciatku, niekedy su tam aj safe defaults apod. Prave preto som to pisal kvoli nejakym dementnym cinskym OC debilitam apod. niekedy treba prehladat cely bios, niekedy to dementny cinan dokonca aj skryje...

Shrnutí:
Pokud se někdo domnívá, že jeden 120mm/800ot/min je schopen odvést dostatečně teplo z této AMD sestavy, zvláště pokud je blbě vybraný/nasměrovaný chladič, zdroj dole = nepomáhá, z této odhlučněné uzavřené skříně která oproti jiným má sama už o 5-7°C vyšší teploty (viz: testy), tak se šeredně plete a to není léto.

Zdravím,
tak konečně se mi podařilo trošku polevit s teplotou, která prozatím nepřekračuje při zatížení teplotu 70stupňů, z CPU chladiče jsem tedy sundal ventilátor, který jsem tam měl navíc pro vývod tepla (teď je tam jeden 1600ot), a vyfukový ventilátor vzadu na casu jsem vyměnil z 800ot na 1400ot. Přidal jsem dopředu ještě jeden 800ot, tedy jsou tam nyní 2x 800ot.
Pro ukázku mám zde opět pouze náčrt, foto nemohu nakonec udělat, nemám čím, aby to bylo koukatelné. :-(
http://s1.postimg.org/3p4cl7pnz/f1f1c89f0e7923a53d dc4122609794bf_1361408784_1.jpg (šipky značí ventilátor)

Je blbé že to saje do cpu chladiče studený vzduch hned u grafiky...bohužel s tím nic nenadělám, pomohlo by třeba dat silnější ventilátory do předu? Co myslíte? (tedy vyměnit ty 800ot třeba za další 1400ot)
Časem asi budu řešit vodní chlazení...je pravda že ten case co mám není asi úplně ideální na tak vysoké teploty procesoru, bohužel jsem nevěděl že to bude až takové. Počítačů jsem složil před pár lety dost, ale nikdy ne tak drahý a výkonný.
Každopádně já Vám děkuji všem za čas a informace, které jste mi poskytly a kdyby Vás ještě cokoliv napadlo, sem s tím, budu jenom rád. :-) Díky!

Tak bohužel předčasná radost, teplota po více jak půl hodině zatížení vzrostla na 74stupnu, v BIOS mám nejnovější verzi a v defaultu, on totiž auomaticky Boostuje CPU na 4,1 až 4,2Ghz ze zákl. 4Ghz. Teď jsem to vypnul. Ventilátor tam bohužel nikam jinam už nedám, jedině vrtat. Nebo jít do vodního chlazení...jinak už mě nic nenapadá. :(

Tak hej ale tomu CPU asi moc nepomozu.

Este moze skusit dozadu dat 2vetraky na seba, ak sa tam vojdu. Treba dostat z kejsu teply vzduch prec co najrychlejsie. Ten vetrak na CPU chladici by som mozno skusil nejaky silnejsi, ale to uz asi bude riadny kraval. ten chladic je nahovno, potrebuje asi nejaky co je z prava dolava. Alebo iny kejs (so zdrojom hore - ten bude vyfukovat potom von ten vzduch od CPU)

Za chladiče jsem už dal 1600 + všemožné ventilátory,- za ten case 2200,- case je perfektní, odhlučněný, kašlu na to, nebudu tam cpát už žádné ventilátory, vzadu mám ventilátor s 1400 otáčkami, ten musí vyfouknout i ten procák, kdybych věděl, že budou takové problémy, koupil bych jiný procesor. :(

Začneme jinak, nějaká rada na vodní chlazení? Nikdy jsem to ani neviděl, zajímavě vypadá toto http://www.coolermaster.com/cooling/nepton/nepton- 280l/ , jak to funguje? je možné dát ten chladící box ven z casu? mám tam jakoby vývody na to na mém viz. info http://www.coolermaster.com/case/mid-tower/silenci o-550/ . Děkuji za odpověď.

Bohuzel ne u me, jak jsem jiz psal case coolermaster 550, bohuzel mozna spatna volba k amd ktery tak hreje, proto volim ty chladice, jak jsem jiz psal. dopredu bych dal ty chladice aby hnaly studeny vduch do casu a posledni moznost je prave vyzkouset tyto vykonne ventilatory. Jinak jsem vyhodil nekolik desitek tisic z okna... :-( jsem z toho vazne nestastny...ale i kdybych tam mel lisknout turbinu od letadla, tak to budu muset vyresit.

Ty asi nejsi schopen pochopit základní fyziku/proudění s efekt komínem.
Prostě tím, že ženeš proud teplého luftu proti stěně a ne ven z krabice dochází k tomu, že se vařící vzduch motá/vrací a třeba i dolů, klidně ten točák na chladiči ho může nasávat znovu místo studenějšího = zkus si to namalovat když si to neumíš představit.