Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno NAS do firmy

Ahoj,

obratil se na mne jeden znamy, potrebuje NAS na zalohovani, skenuji obrazky, pry toho budou 4TB, takze aby k tomu byl rychly pristup a celkove se tam veslo asi o pulku vic (daly se prindat dalsi disky). Co mu mam poradit?

Rekl jsem mu at si poridi dva 2TB WD Red, ale koukam ted na Alzu a 3TB vypada cenove vyhodneji, podporujou NASy takhle velky disky?

Co samotny server (krabicka), v tom se vubec nevyznam?

QNAP ne. Pokud chce spolehlivý a rychly NAS, tak jedina volba je Synology. Mluvím z vlastni zkusenosti.
Osobne bych do firmy nic jineho nebral. Pokud mas moznost, zkus jej presvedcit na Synology DS1515+. Vím, že to je zřejmě o dost dražší, než počítal, ale vyplatí se mu to.
Kdyby chtel hooodne setrit, pak tohle:
Synology DS414 Slim Disc Station

Zkus jej na tu DS1515 přesvědčit. Psal jsi o 4TB. Možná se mu bude hodit, aby tam bylo více záloh časově - třeba týden zpětně, které se budou přepisovat. Už se mi taky stalo, že si uživatelé vzpoměli až po několika dnech a měli skoro smůlu.
Teď zálohuju servery pomocí wbadmin (kompletní bitovou kopii), protože NT backup na nových serverech už není. A je to velice rychlé.
Třeba záloha databáze (Oracle full backup), která na diskové pole od HP trvala přes 9 hodin (přece jen je to několik set GB) je na NAS hotová za 2 hodiny.

Může to využít nejen pro zálohy, ale i jako normální sdílený disk - připojíš NAS do domény, synchronizují se ti uživatelé práva ke složkám apod. A opět je to mnohem rychlejší než klasické sdílení na serveru.

Řeším u známého něco podobného - souborový server pro 20+ uživatelů. Původně jsem mu tam chtěl navrhnout klasický server, linux a sambu, ale protože to na nic jiného než ukládání souborů nebude tak se začínám klonit k NAS.

Asi bych použil Synology RS815RP+ a 4x WD RED v Raid 10.
Máte s ním někdo zkušenosti? Případně návrh na jiné řešení?

Jak uz jsem napsal v dotazu, NAS neni muj obor. Nicmene nechapu snahu o pouziti RAID10. Pokud chci bezpecne zalohovat, tak pri vice nez dvou discich vidim jako optimalni pouzit RAID5, pripadne RAID6 pro vice nez 4 disky. Pokud chci zalohovat opravdu bezpecne a nemohu si dovolit prijit o data, tak potom pripada v uvahu dvojnasobny RAID5(6), kdy krome RAIDu duplikuji veskery hardware idealne na dvou ruznych mistech jako ochranu pred bleskem, vytopenim, atd.