Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nálepka Windows

Dobrý večer,
Prodal jsem svůj starý notebook abych si mohl koupit nový.
Do starého notebooku jsem si dokupovat Win7 a jak je tam taková ta náleka co se má nalepit na spodek notebooku tak jsem ji z tama chtěl sundat (kupující chtěl notebook bez OS) a ona se začala trhat a kousek jí tam dokonce sundal.
Chci se vás zeptat, jestli to je problém nebo to niČemu nevadí když na novém notebooku ta nálepka nebude?
Děkuji za rady.

Petr.
Změna kategorie, původně: Software (karel)

loading...

Jak píše karel, ty Windows co jsi si dokoupil tak jsi je aktivoval na tom notebooku co jsi prodal, čili když jsi notebook prodal a Windows jsi mu k němu nedal, můžeš je hodit do koše, už je nesmíš nikde použít, jen v tom notebooku který jsi prodal, pokud to teda není RETAIL verze ale ta nemí štítek a stjí tak cca 7000;-

Ale není tam, když jsi ho smazal, ale fyzický program a licence jsou dvě rozdílně věci. Prostě notebook jsi prodal a zůstal ti Windows, ten dej tomu co si ten notebook koupil nebo to hoď do koše, použít ho v novém notebooku nesmíš, porušíš tím licenci. Pokud sis koupil nový notebook bez Windows, tak si ten Windows musíš znova koupit.

Co pořád nechápeš? Koupils, nainstaloval. Když ta Windows chceš používat na jiném zařízení, už to legální nebude. OEM licence není doživotní na neomezený počet počítačů. Je to stejné jako u bot, taky nestačí koupit jedny za život a další si někde sebrat zadarmo.

Právěže u bot můžeš jedny používat celý život (pokud se úplně nerozpadnou), můžeš si je záplatovat, když se ti potrhají, nebo zdají někde slabé, můžeš tam dát novou podrážku, nebo ji tam dát z jiných bot, pokud bude pasovat, není ani nelegální si na ně podrážku vyrobit sám, z čehokoli, od pravé kůže, přez ojetou pneumatiku až třeba po palačinky - prostě jakmile sis je koupil, jsou tvoje, můžeš je upravovat jak chceš, věnovat/prodat komu chceš, klidně každou někomu jinému, můžeš někomu prodat boty a nechat si z nich tkaničky a ty dát do nových bot, klidně i jiného typu... Tahle analogie fakt moc nesedí, což ostatně Windows taky ne.

(Proto taky radši používám linux, který když si stáhnu, tak ho můžu používat na kolika chci počítačích, dát ho komu chci (a používat dál), upravit si ho, namixovat s jiným, nebo si tam udělat jakékoli změny se mi zalíbí (mám nejen právo ale i zdroje a nástroje), můžu stáhnout novou verzi a pak se ke staré vrátit, když mu skončí podpora od autorů, můžu ji poskytovat sám jiným i za úplatu, případně si cokoli forknout a udržovat si svou vlastní větev a tu šířit ... a to celé zdarma a legálně :)

třeba proto se Windows nenasazují tam, kde záleží na bezpečnosti a spolehlivosti - jako na webové servery, či superpočítače, ani tam, kde záleží na výkonu v prostředí s omezenými zdroji, jako embeded systémy, ale jen na desktopy uživatelů, co ochotně koupí cokoli z reklamy, ale nechtějí tomu ani rozumět, ani se moc nebojí o svá data, protože porno si stáhnou kdykoli snadno znova a lepší a zaměstnavatelovy excelové tabulky je nezajímají ani do výše jejich platu.

Nicméně to stejně neřeší problém s licencema. A pokud chceš prostředí, ve kterém se nikido nevrtá, tak tu jsou velké firmy, co nabízejí své distribuce a uživateli jednoduše nedáš práva na vrtání.

Ostatně, jestli se nepletu, tak i poradna.net běží na Linuxu, nikoli na Windows :)