Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno HDD se musí roztočit jako mechanika? O_o

Ahoj,

mám 2 pevné disky - jeden SSD na kterém mám C a je v něm systém a dokumenty, a druhý HDD, na kterém mám ostatní oddíly na data, hry, porno, atd...

No a teď můj problém:

Vždy, když přistupuju k tomu HDD (např. otevřu průzkumníka a dám oddíl E:), tak se asi 5 vteřin nic neděje a pak jde u PC slyšet, jak se tam něco jakoby roztáčí - a až pak se obsah načte.

Přirovnal bych to asi k tomu, jako byste chtěli přistupovat k CD poprvé, prostě to chvíli trvá, než se to roztočí.

Je to chyba v nastavení (třeba cosi v BIOSU - nějaká úspora a auto režim spánku u HDD?) nebo mi to HDD odchází?

Díky za odpověď

loading...

Úplně normální chování. Když běží všechno z SSD a k plotnovému disku nic nepřistupuje, je z pohledu elektroniky disku zbytečné, aby se točil, proto se plotny zastaví. Po přístupu na něj třeba přes toho průzkumníka se po něm najednou něco chce, tak se musí nejdřív roztočit.

to je úplne normálne.

-U SSD to nerobí preto, lebo nemá pohyblivé časti. Pod krytom je iba nemalá hŕstka integrovaných NAND čipov.
-U HDD sa zase pod krytom nachádza okrúhla tenká hliníková platňa(môže ich byť aj viac). Ktorá sa musí roztočiť motorčekom. Sú tam ešte čítacie hlavy, ktoré sa nastavujú nad jednotlivými platňami, alebo sektormi disku a čítajú z nich dáta. To všetko vyvoláva dosť často nejaké zvuky a aj menšie vibrácie..

Len dodam ze disky rady WD "green" sa tusim vypinaju sami bez vplyvu Win, tam sa to takto vypnut asi neda, neviem zhlavy. Co sa tyka vypinania ak je to disk ktory sa nepouziva casto, tak kludne nech sa aj vypina, je potom mensi hluk. Ale v principe je to jedno, tych 2W "uspora" je nepodstatna ked PC zere 100W apod.
(oprava: mechanicke disky zeru tak 5W, ne 2W)