Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Externí HDD rada

Ahoj, mám externí hdd 3,5" a nikdy ho nevytahuju z pc, ikdyž ho denně určitě nepoužívám (počítač ano). Tak mě napadlo, jestli mu to znatelně škodí a třeba zkracuje životnost když zbytečně furt jede? Měl bych ho zapínat do pc jen když ho potřebuju? Už to tak dělám roky.. :( Značka HP. Nahoře má dírky, takže se tam určitě přáší, ale nikdy jsem ho nečistil ani nevím jestli je to třeba? a zda jde otevřít..
A zřejmě bych chtěl ještě jeden pro jistotu, abych měl fotky atp. na víckrát zalohované. Ale říkám si, aby to vydrželo alespoň 10let minimálně! Hodí se na to víc 3,5" nebo 2,5"? A co ceny, už se to dalo do kupy po těch povodních?

Říkalo se, že se až trojnásobně zvedly ceny kvůli povodním v Thajsku, no už je to nějakej pátek že, ale v normálu asi ještě nebudou. Když se tak divám, třeba na czc..
proč kupovat 1TB za +- 2K kč
když mužu mít 2TB za 2K+ kč
proč kupovat 2TB za 2-3K kč když mužu mít 3TB za 3K kč? :S tak 1tb málo a 3tb moc? těžko odhadovat to vypadá na 2tb, ale co si přihodit pár stovek a nikdy nebudu muset řešit další místo :)
//nj zas kdyz se budu divat na nejlevnejsi tak mi moc dlouho nevydrzi

vzhledem k tomu, že cena profesionální záchrany havarovaného disku stojí v ekvivalentu cen cca 2 x 4TB disků tak si představ jak málo stačí vynaložit peněž a času před případným kontaktováním takový firmy (data a nervy v hajzlu, která firma to udělá, totálně všechno neprůhledný servisy s vysokými cenami :-) )

Po povodních se ceny srovnali jenže to zase posrala naše banka ,takže suma sumarum koupis HDD o ca 300kc vice než v létě minulého roku.Jestli je HDD zaplej nebo ne je jedno,zapnutej alespoň testujes a když se ti vysype můžeš reklamovat, ten kterej zapnes jednou za čas a závada se projeví az časem můžeš pak rovnou vyhodit. Já to mám v PC + zálohy jinde a když skončí záruka tak vše přesunu na novej a starej odstavim jako zálohu.

Ještě bych chtěl vědět jednu věc, když mám ex.hdd v usb hubu zapojený a ten hub má tlačítko na vypnutí portu. Mám zapnutý hdd a to tlačítko zmáčknu, tak je to stejný efekt jako když dám bezpečně odebrat zařízení, nebo to tím nějak ničím?
/vlastně všeobecně jakékoliv zařízení ne jen hdd

Ked si u toho disku vo vlastnostiach vo Win nastavis optimalizovat pre rychle odebrani, a plus vypnes defragmentaciu podla planu, indexaciu, a co ja viem co, tak by to nemalo byt potrebne odpajat softwarovo, ale vzhladom na to ze Win je dementny tak je lepsie odpajat to softwarovo uplne vzdy.