Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno staci 60hz u herniho monitoru ?

Ahoj, mam vybrany herni monitor, ale ma jen 60hz a zajima me zda to bude stacit na pekne plynule hrani a jestli ne tak bych byl vdecny za doporuceni jineho lepsiho monitoru do 5000kc.

muj vybrany : BenQ RL2455HM
Změna kategorie, původně: Hardware (karel)

ja moc tyhle levny monitory neznam, tak snad nekdo nejakej zajimavej poradi

koukal jsem na alzu a treba tenhle nevypada spatne: LG 24MB35PM

---

Hlavne neposlouchej blba co radi 120Hz a podobny nesmysly, to je opravdu dobre akorat pro 3D bryle. Zkus si jakoukoli hru a zjistis, ze plynule je to uz na 40FPS, natoz 60FPS.

Neboj ani nemusim, nevidel jsem totiz zadny rozdil ani na 120Hz monitoru, teda ne ze bych to snad chtel porovnavat, nemusim, ja jsem se ve skole ucil a tudiz mi jsou zakony fyziky znamy. Ale nebudu ti dal nic vnucovat, holt nejsem superman a mam jen obycnejne lidske oci.

Uz som to vysvetloval velakrat. Ak si nastvis 24fps jasne, ze obraz sa ti sem tam bude javit ako trhany a to z jedneho dovodu. Ide o priemer, cize chvilku ti to ide 30 fps a chvilku 20, co ti da v sumare tych 25 a je jasne, ze tych 20 si vsimnes ako trhnutie. Cim vacsie mas priemerne fps tym menej si uvedomujes trhanie, pretoze k nemu dochadza percentualne menej (cize pokled pod hladinu, kedy to oko zaregistruje ako trhnutie).
Samozrejme fps u lcd su o niecom inom ako u crt a ludia na to casto zabudaju.
Inymi slovami taktovat lcd monitor je dvakrat vacsia blbost ako crt, kde som napriklad ja uz od 85Hz rozdiel nevidel, takze 100 a 120Hz modely boli pre mna zbytocne.
Asi kazdy druhy clovek nevidel dokonca ani blikanie pri zakladnych 60Hz, co som zistil za 10 rokov svojej praxe.

Musim rici, ze jsem mel 100Hz CRT monitor a opravdu jsem poznal rozdil mezi 100Hz a 85Hz. Vim o tom, ze vetsina lidi to nevidi, teda z toho vyvozuji, ze mam opravdu trenovane oko a stejne nevidim rozdil u LCD monitoru, ktery ma 60Hz a 120Hz. Takze i z praxe mohu rict, ze pokud ti dva tady nejsou ufoni (supermani), nevidej to, nepredpokladal bych zamer lhat, ale asi jsou tak zblbli reklamou, ze uz ani nevedej co videj. ;-)

Vzdyt ti to tu fleg vysvetluje, napriklad i prumer FPS 30, ktery jsem schopen rozeznat jen u ostrych prechodu (ty se v praxy vyskytuji pouze vyjimecne), muze byt dan nejnizsim FPS 20 (rozeznas jako trhavy pohyb) a FPS 40 (naprosto plynule). No a LCD monitor 60Hz dela jen to, ze "orizne vsechny FPS vyssi nez 60 na hodnotu 60, takze prumernou FPS mas sice nizsi, ale to je ti uplne jedno, protoze ty rozeznavas pouze FPS (pokud mas dokonale oko) pod dejme tomu 40.

Takze snad uz naposled zjednodusene jako pro blbce:

monitor 120Hz - maximalne FPS hry 80, minimalni FPS 20 (vyskytlo se u 30 snimku), prumerne FPS 50. Rozeznal jsi trhany pohyb u 30 snimku pri 20 FPS.

monitor 60Hz - maximalne FPS hry 60, minimalni FPS 20 (vyskytlo se u 30 snimku), prumerne FPS 40. Opet jsi rozeznal jsi trhany pohyb u 30 snimku pri 20 FPS.

Pro tve oko je vysledek stejny. Uz je to jasne?

Ja sice nevim co to je "lockneš FPS na určitou hodnotu", ale FPS nejsou nikdy stabilni, vzdycky mas narocnejsi a jednodussi sceny, prechody. FPS maji tedy sve minimum a maximum a tim padem i nejaky prumer, nicmene zajimaji te hlavne ty minima.

Ne, nebude i takováto sestava na mini.60fps ve většině náročných hrách a navíc MP, má propady větší někam ke 40fps, žádná hra není tak dokonale optimalizovaná.
Takže začneš tvrdě ubírat vyhlazování, detaily ......... no a máš sice možná 60fps, ale za jakou cenu.

Prostým porovnáním plynulosti obrazu při 60 vs 144 Hz. Jedná se tedy spíše o empirické bádání. Nicméně každý opravdu dobrý hráč vám řekne, že mezi 60 a 144 Hz je velký rozdíl. Ale jistě, profíci určitě hrají na 144 Hz, protože reklama a vše řídí Illumináti.

Ale jisteee, uz pred 15 rokmi som sa stretaval pri CSku s tvrdeniami, ze so 100fps podava hrac lepsie vykony ako so 60. Proste mame tu mutantov s ocnou sietnicou muchy.
Vies, co su to double-blind testy a preco sa robia? Vies, co povie clovek, ktoreho si posadil vedla crt a lcd monitoru kedysi? A vies co povedali ludia, ktori tento rozdiel nevideli, pretoze nemali pred sebou dva zapnute monitory?
Rad by som teba alebo nejakeho toho profika videl pri dvojitom slepom teste a som presvedceny, zeby si bol velice prekvapeny akoby dopadol.
Ale ok ludska psyche je mocna a ked tvrdis, ze ty tam rozdiel vidis tak ti verim lebo ho tam naozaj vidis (on tam v skutocnosti nie je samozrejme), pretoze tvoj mozog ho tam proste vidi.
Skoda len, ze vzdy dopredu vies naco sa divas, takze taketo vysledky nemaju ziadnu statisticku hodnotu.

60 Hz je přežitek. Pokud chceš skutečně herní monitor, vol 120 nebo 144 Hz. Do 5000 Kč bohužel takový neseženeš, nejlevnější je cca za 6 700 Kč. Nicméně u většiny monitorů jde v nižším rozlišení nastavit alespoň 75 Hz - sám si ten rozdíl vyzkoušej (a že tam opravdu je).

:-D Ano rozdil tam je, ale pro oko zadny rozdil, 120Hz (mam jeden) ale jde spis o komercialni doplnek, ano obraz se zda, jak to napsat "fluid" ( motion flow) pri pochybu, ale pro oko to nebude rozdil jak u 60Hz
• Nemusis kricet, je tam rozdil u 120 HZ ze se zda cisci pohyb, ale je to jak divat se na 3D...v podstate oblbujes oko (oci) Efekt PLACEBO :-D

Prosim te, uz jsem ti tu rikal, ze se mas lip ucit, ale ty si poradit nedas a furt budes placat nesmysly.

CRT nedavaly souvisly zdroj svetla, ale blikaly, proto bylo potreba vic jak 60Hz, blikani 85x za vterinu staci, aby to clovek nerozeznal jako blikani, ale vnimal to jako souvisly tok svetla, ja mel 100Hz a to bylo naprosto dokonale.
LCD neblika, ale plynule meni barvy, tak jak to vidis na snimcich, proto i 50x za vterinu (TV) vnimas spojite a netvrd, ze jsi pohadkovy bystrozraky a ze mas nejrychlejsi zpracovani obrazu mozkem na cele zemekouli.

Přežitek je stara TN technologie

• Pritom je tusim <TN> rychlesi...(i v LCD displejech, jen to podsviceni a pozorovaci uhel mohl byt lepsi :-D)
(Na kvalitu barev MVAacko? :-p), dnes <Hz>, zitra <ms> odezva....kde s "2ms" odezvou ma le^psi jak "5ms" obraz u her.

Ano coraz castejsie sa zdoraznuje sila placeba a nutnost double-blind testov, cize ani podavajuci ani prijimajuci nesmie vediet, co prave dostava, pretoze to ovplyvnovalo vysledky testov.
Ked bude milion ludi tvrdit, ze 60Hz nestaci, tak sa naozaj najde par jedincov, ktorym to stacit nebude, pretoze to naozaj budu vidiet rozmazane.
Holt sila viery je neuveritelna.