
Jak nainstaluju windows na pc s linuxem?
Ahoj mám asi 2-3měsíce na notebooku linux a po kratke době jsem zjistil ze nektere aplikace v linuxu nespustim.
Takže bych chtěl nainstalovat Windows 7 ale zachovat Linux protože na pc pracuji ale občas bych si něco zahrál (ale linux je na práci ne na hry to jsem si vyzkoušel i v praxi).
Potřebuji nainstalovat tedy win7 na pc ktere ma uz v sobě Linux ale ten bych chtěl zachovat.
(v Pc jsem měl už Windows 7 ale chtěl jsem Vyzkoušet jinej OS) Komp to utahne.
Díky za rady.
Samozřejmě jde dualboot zařídit. Já tedy ale dobré zkušenosti s instalací Windows po linuxu nikdy neměl, resp. nikdy se mi to nepovedlo zprovoznit tak, aby to normálně fungovalo. Pokud první nainstaluješ Windows a potom Linux, mělo by to být bez problémů. Před startem si vybereš OS a ten se zapne.
Na Linux existuje několik programů, které více či méně dobře překládají nebo emulují programy pro Windows, například Wine, na hry Play on Linux. Většina obyčejných programů je ve verzi pro linux a když ne, jde pustit přes např. zmíněné Wine.
Pokud nutně potřebuješ pouštět programy, které v Linuxu nejdou ani tak, můžeš ještě zkusit virtualizaci PC (zapneš patřičný program v linuxu, nainstaluješ "do něj" další OS (v tvém případě Windows), přidělíš mu místo na disku a RAM a normálně pracuješ. Bohužel to moc nefunguje u her (chybí podpora Direct X a dalších služeb).
Dualboot sice funguje, ale přijde mi to nepraktické pořád přepínat a na PC s Windows jsem už Dualboot zrušil a mám jenom Windows a na druhém jen Linux. Pokud nejsi nějaký zarytý linuxák, licenci na Windows máš a nemáš nějaký problém v tom pracovat, pak bych volil pouze Windows, většina programů pro linux má totiž i pro Win.
Pokud chceš dualboot, pak zazálohuj všechno důležité, udělej formát disku, nainstaluj Windows, pak vlož instalačku linuxu a v závislosti na distribuci nainstaluj vedle Windows. Všechno.