Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Taktování a problém s ramm

Dobrý den,

měl jsem problém s pamětí ramm ( ADATA XPG V1.0 8GB (2x4GB) DDR3 1600 ), které mi v biosu ukazovaly nižší frekvenci než je pracovní ( 1080Mhz ), zjistil jsem přes nějaké fórum že je to tím že paměti mají Intel Extreme Memory Profile (XMP) a já je provozuju na základní desce ASUS M5A97 R2.0 - AMD 970 společně s procesorem AMD Vishera FX-6300.. Tudíž jsem změnil profil v biosu přes D.O.C.P. na požadovanou frekvenci 1600MHz, ale reálně mi ramky vyskočili na 1704Mhz a dostali i jiné časování vyšší než je uvedeno jako provozní ..
Počítač sice běhá úplně bez problému, ale nevím jestli je to správné to tak nechat.. Mimo jiné když jsem D.O.C.P. nenastavil ručně tak mi AUTO nastavení nedovolilo pustit procesor do turbo režimu.. Nehledě na to používám ještě utilitku od základní desky ASUS AI SUITE II, která mi nataktovala procesor o 10 procent nahoru - může to být způsobené i softwarem který běží pod windows ?

Daj bios na defaults a nepouzivaj ziadne dementne utilitky (odisntalit).
Pozri si v CPU-Z ze na kolko bezi co, aj tu RAM, ptz ten BIOS vypisuje nejake nezmysly. Potom pripadne povol v BIOSe XMP ak nutne potrebujes vyssiu RAM frekvenciu (alebo to nastav rucne, ne cez nejake overclock blbosti)

OK utilitu od asusu odinstaluju, nainstalovala se mi stejně automaticky s driverama a dvakrát ji nevěřím .. ale v CPU-Z se moc nevyznám na záložce memory mi ukazuje

DRAM frequency 854,8 MHz
FSB:DRAM 1:4
CL 11.0
tRCD 11
tRP 11
tRAS 28
tRC 40

na záložce SPD pak vypisuje 3 JEDEC frekvence a XMP-1600 (800Mhz)

V BIOSe proste nedavaj ziadne overclock, nech to nepretaca FSB. Rucne nastavenie RAM neni hned "overclock". RAM potrebuje nejake napatie pre 1600, ak je to viac jak 1,5V (je to napisane na module alebo v jeho datasheete) tak to ani nenastavuj a nechaj tam 1333

P.S> az to nastavis v BIOSe rucne na ne overclock, potom mozes pripadne pouzivat utilitku pod win na docasny pretakt CPU ak chces, ale ak cpu nema odomknuty nasobic tak to bude pretacat FSB vcetne RAM, t.j. potom asi RAM nastavit na nizsiu v BIOSe.

nutně bych vyšší frekvenci ramm nepotřeboval jelikož to nemá skoro žádný vliv na výkon, ale problém byl v tom že mi to zakazovalo možnost procesoru aby šel do turbo režimu a to už například v gta 5 poznáš na výkonu .. (FPS) .. jinak problém se vyřešil odinstalováním utility, takže bych poprosil o uzavření vlákna a omluvení mé osoby že jsem dement a věřím asusu :D