Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zákaz automatické defragmentace

Manželce několikrát denně začne šrotit disk, i když očividně nic nedělá...
Pomocí Processs Explorer od Sysinternals jsem zjistil, že viníkem je defragmentace (ta integrovaná ve Windows). Přitom defragmentace není nikde naplánovaná (Naplánované úlohy).

Všiml jsem si toho během pár posledních dní. Jak a kde tuto defragmentaci (dfrgfat.exe, defrag.exe) zakázat, netušíte?

HDD 40GB (C-systém:7, D:4, E:zbytek, vše FAT32), WinXP SP2, aktualizováno. S.M.A.R.T. je OK, fyzická kontrola disku OK (HD Tune), Ad-Aware + SpyBot OK

Nešel jsem toto:
hilfen-5-16316-0.html
http://www.computerhilfen.de/forum/index.php?board= 5;action=display;threadid=16413
..ovšem moje němčina není až tak silná :-|

Třetí aplikace snad ne, žádné správní, optimalizační či podobné utlility nejsou nainstalovány.

Teď je pár hodin klid ;-), nemohu tedy nic z Process Exploreru zjistit; mám ho ale shozen na liště v pohotovosti. Bude to pravděpodobně pod smss.exe > winlogon.exe > services.exe > ....

Spybot odstranil akorát tracking cookies; že by to bylo tím, se mi zdá jako holý nesmysl...

A nemáte na mysli hodnotu v registrech: HKEY_LOCAL_MACHINE SOFTWARE Microsoft Dfrg BootOptimizeFunction Enable ? Ale já ji mám nastavenu na Y a nic nepozoruji. Což ale zkusit jí přiřadit hodnotu N.
Ale myslím, že se jedná o automatickou defragmentaci systémových souborů při startu.

zkus tohle:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Win dows\CurrentVersion\OptimalLayout]

dopsat dword hodnotu:
"EnableAutoLayout"=dword:00000000

a ještě:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfr g\BootOptimizeFunction]

dopsat string hodnotu:
"Enable"="N"

dfrgfat.exe je nástroj pro částečnou, nikoliv plnou defragmentaci na discích FAT32, přičemž proces defrag.exe ji pouze spouští.

http://technet2.microsoft.com/WindowsServer/en/libr ary/ed01b95b-b36c-4630-bd50-df375ae86e2a1033.mspx? m fr=true

BootOptimizeFunction
The following registry entries are located under HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOpt imizeFunction.

Enable
Registry path
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\Bo otOptimizeFunction

Version
Windows Server 2003

Accepted values for this entry are Y or N. If the entry is set to Y, Windows automatically optimizes the file location for boot optimization. This optimization occurs automatically if the system is idle for 10 minutes. Boot optimization improves startup time by locating startup files in contiguous clusters on the volume, reducing the movement of the disk head when reading the volume.

PS. tuto funkci bych nezakazoval...

Myslim, ze ten subor vytvara ta optimalizacia bootu, o ktorej pise Vladimir. Prefetcher ziskava data o tom, ktore data pri boote treba nacitat z disku, takze to suvisi. Ta optimalizacie sa da spustit rucne nejakym defrag -b alebo tak, a automaticky sa spusta asi kazde 3 dni. Spusta sa to vraj cez sluzbu planovac uloh (aj ked ziadna viditelna naplanovana uloha to nie je).

Zkusím tedy toto:

1) občas spustit

Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks

viz print.php

pokud to pomůže a bude několik dní pokoj, zůstanu u toho (vč. vytvoření naplánované úlohy pro automatické spouštění)

2) pokud to nezabere podle mých představ, bude následovat zásah do registu

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Win dows\CurrentVersion\OptimalLayout]

dopsat dword hodnotu:
"EnableAutoLayout"=dword:00000000

viz http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/ms932871.a spx

Zatím díky za rady a tipy, za pár dní se uvidí...