Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno RAM - zvládne to procesor ?

Zdravím, zvažuji že si koupím nové RAM paměti, ty moje 3x1GB 1066MHz opravdu nestihají. Potřeboval bych poradit, jelikož jsem se díval na Procesor (několik roků starý) a u něj v parametrech Memory je napsaná podpora až 1066 MHz. (konkrétně 800/1066)
Ta to rychlost se mi zdá ale docela dost pomalá a chtěl jsem si spíše koupit něco co má rychlost 1600MHz, maximální rychlost co mi podporuje MB.
Měl bych dvě otázky:
1) jestli by mi to procesor utáhl ty paměti 1600Mhz, protože do paměti rychlosti 1066 se mi moc nechce jít, ale zase bych potřeboval větší kapacitu.
2) kolik modulů koupit(2/3), protože jsem slyšel, že moje MB dokáže pracovat v tzv. tripline. (Současně tam mám 3x stejné moduly)

Procesor - http://ark.intel.com/products/37147/Intel-Core-i7- 920-Processor-8M-Cache-2_66-GHz-4_80-GTs-Intel-QPI
MB - http://www.intel.com/content/www/us/en/motherboard s/desktop-motherboards/desktop-board-dx58so.html

Předem děkuji za rady.

Frekvence pamětí má na celkový výkon jenom mizivý vliv. Paměti s vyšší frekvencí klidně koupit můžeš, paměti vždy umí pracovat i na nižší frekvenci.
Ideální stav je mít 3 stejné paměťové moduly, tedy 3x2 případně 3x4, ale to už je asi zbytečné.

Nic speciálního na nich není. Ale vzhledem ke stáří tvého CPU musíš mít 4GB moduly v provedení Dual Rank. Single Rank moduly (což jsou skoro všechny aktuálně prodávané) ti nebudou fungovat. Jedny z mála posledních Dual Rank modulů co se dají (nové) koupit jsou tyto (JM1600KLN-4G):
http://www.czc.cz/transcend-jetram-4gb-ddr3-1600/1 12003/produkt
Pozor, třeba tyto (liší se jedním písmenem v označení) už jsou Single Rank:
https://www.tsbohemia.cz/transcend-jetram-4gb-1600 mhz-cl11-jm1600klh-4g-_d157118.html
Pohledem rozeznáš Signle Rank a Dual Rank moduly od sebe (na 99.9%) podle počtu osazených paměťových čipů.
Single Rank 4GB moduly = obvykle 8 čipů jen z jedné strany modulu
Dual Rank 4 GB moduly = obvykle 16 čipů (z každé strany modulu 8)

Proč mu radíš, když víš kulový ! Proč by nefungoval single rank ? A hlavně proč výrobce má v seznamu kompatibilních pamětí sigle rank ? Seš zmatenej nebo co? Se divím, že jsi nenapsal, že mu tam půjdou paměti pouze s čipy Hynix a s chladičem.

To jsou prostě zkušenosti s první generací Core-i3(5,7) CPU (s třímístným číselným označením)). Paměťový řadič je v CPU a má u této generace svá omezení. A jedno z omezení je, že nezvládne v případě Single Rank modulů větší kapacitu než 2GB na modul, takže 4GB moduly musí být Dual Rank. Jinak to osazení 16ti čipy v případě 4GB Dual Rank modulů není sice úplně 100% záruka, že jde o toto provedení, ale osobně jsem se nikdy nesetkal s 16ti čipovým Single Rank modulem.