Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem RAID 5 z odlišných disků

Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli lze pro server vytvořit RAID 5 z HD s odlišnou kapacitou.
Mám HD: 6x300 GB a 4x150 GB.
Může to fungovat tak, že se ty menší ''popárují'', tzn. že bude k dispozici 8x300 GB?
Děkuji za odpovědi, případně další rady, jak disky co nejlépe využít.

ne, takto téměř určitě ne.

buď to bude fungovat jako 10x150GB, což je 9x150GB neformát. kapacity v R5, nebo to musíš poskládat do dvou virtuálních disků, tj. 6x300+4x150, kde kapacita bude 1500+450GB

Teoreticky by šlo z dvojiček 150GB disků udělat dvě R0 pole, ale takové konfigurace nejsou HW řadiči podporovány. U SW Raidu by to teoreticky šlo (mdraid), ale osobně bych do takové haluze určitě nešel. Spolehlivost těch R0 dvojiček by totiž zásadně ovlivňovala pole R5.

raid z mnoha disků už není žádné vítězství. taky vzhledem k řadiči, který by to musel obsluhovat. kvůli 150gb mrdkám to ani nemá smysl.
z těch 300gb disků udělat pole raid 5-6. je otázka, jestli zapojit všechny disky, nebo jeden nechat jako náhradní.
ty 150gb použít někde jinde.

Taky muzes ty 300MB rozdelit na dve partisny, cimz ziskas 16x150MB a z toho udelat jeden velky raid prez vsechny.

Vykon trochu utrpi, protoze ti na tech velkych budou hlavicky litat mezi tema pulkama, ale zalezi na tom, jestli to potrebujes na rychlost, nebo na kapacitu a redundanci. (Jo a taky ta redundance muze byt problem v tom ohledu, ze kdyz vypadne jeden ten velky disk, tak z pohledu pole vypadnou naraz dva, tak s tim v navrhu taky pocitej)

Jak bylo zmineno vyse, hw radic to nemusi byt schopny udelat, mdraid (softwarovy radic) by to ale mel zvladnout. Ja ho pouzivam leta (i kdyz v mensim poctu disku - 6 disku na backupu, 2 na serveru, co jede 24x7x365) a funguje naprosto bez problemu. (Taky jsem ho jinde videl asi pul roku tahnout degradovane pole s nefunkcnim diskem a pak - po vymene za funkcni - to bez ztraty kyticky dopocitat a jet vesele dal ...)

Klidne to muze fungovat i s ruznyma velikostma disku, jenom ten raid musis delat nad stejne velkyma oblastma (partisnama)

Mam raid ze 6 disku (teda dva - kazdy v jinem pocitaci) a naprosto v pohode funguje BEZ HW radice uz radu let. Navic odpadaji problemy s tim, pokud se radic rozhasi/vypali, tak sehnat stejny, nebo plne kompatibilni - s SW radicem hodis disky klidne do naprosto jineho pocitace a vesele jedes dal.