Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozdíl mezi zvuky

Ahoj,

prosím vás, chtěl bych se zeptat jak se nazývá rozdíl, mezi hudbou, která hraje např. z tabletu/notebooku/mobilu a hudbou, která hraje z reproduktorů u televize, hifi-věže, počítače atd.
Když poslouchám hudbu na noťasu nebo na mobilu tak je to taková divná hudba, ale když připojím repráky tak to hraje líp.
Snad jsem to nějak vysvětlil a doufám, že mě někdo pochopí a dokáže poradit. :) Díky moc.

Ano, bude to prekvapeni, ale mobil opravdu hraje jinak nez repraky. Dokonce i kazde repraky hraji jinak, kazde sluchatka hraji jinak...ty jo, ze by fakt zalezelo na tom, co tu hudbu prehrava? Drsny :) Tohle nekam musim napsat. Nevim, jestli o tom jeste nekdo vi.
A jak se nazyva rozdil zvuku? Bojim se, ze to zadny oficialni nazev mit nebude :D Dina hudba z mobilu, divne dotazy na poradnach, to si nevyberes :)

No to je asi tím, že že různé reproduktory mají různé zvukové projevy:
- přinejmenším "hustotu spektrálního výkonu", tedy, že reproduktor hraje různé frekvence různě hlasitě. Proto aparatury se skládají z více beden - každá pro své pásmo.
- při bližším pohledu na jednotlivé vlny může docházet ke zkreslení

Taky záleží, jak jsi natočen vůči repráku - hraje (frekvenčně) různě do různých úhlů
.Záleží, na čem je reprák položen - může podložka některé frekvence zesilovat a jiné tlumit.

Hraje li zvuk z více zdrojů, ještě se to komplikuje tím, že záleží na celkové orientaci, protože se zvuk fázově sčítá - může docházet k efektu "comb filter" nebo phaser.

Záleží i na překážkách - zvuk se může odrážet a interferovat

Nejlepší jsou sluchátka - jsou přímo v uších.

Ten rozdíl se nazývá omezená šířka pásma. Prostě ten mrňavý repráček v notebooku nebo telefonu nedokáže vyzářit celé pásmo zvukových frekvencí. To dokáží jenom větší až velké reproduktorové soustavy, kde je pro každou část pásma jiný typ reproduktoru. Takže taková reprobedna ma jiný reproduktor pro nízké kmitočty, jiný pro střed pásma a jiný pro vysoké kmitočty. Důvodem je to, že fyzické rozměry a konstrukce reproduktoru musí být pro každou část zvukového spektra přizpůsobena vlnovým délkám, které má do prostoru vyzářit.